21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Πήρε προβάδισμα η Ομόνοια, «λύγισε» η ΑΕΛ (videos)

21/8/2014 21:48
Η Ομόνοια αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Ντιναμό Μόσχας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ενόψει της ρεβάνς στην Κύπρο, όχι όμως και η ΑΕΛ, η οποία παρότι προηγήθηκε κόντρα στην Τότεναμ, τελικώς ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 και ψάχνει πλέον ένα θαύμα στο Λονδίνο.

Μεγάλη εμφάνιση για την Ομόνοια η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Ντιναμό Μόσχας, σκορ που της δίνει αρκετές ελπίδες για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.Η κυπριακή ομάδα πήρε προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Λομπιανίτζε, ωστόσο μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά στο 33’, ο Σαμπά ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά, με τον διαιτητή να μην βλέπει πως ο παίκτης της Ντιναμό κρατούσε από τους ώμους στον Στεπάνοφ για να πάρει καλύτερη θέση.

Ωστόσο η Ομόνοια δεν πτοήθηκε και στο 59’ πέτυχε δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Φοφανά! Μάλιστα δύο λεπτά μετά ο Κοκορίν είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους γηπεδούχους με αριθμητικό μειονέκτημα, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους Ρώσους από την ισοφάριση, με τον Μπάτνερ να «γράφει» το 2-2 στο 71’ με ωραίο τελείωμα.

Η κυπριακή ομάδα είχε δοκάρι στο 82’ με σουτ του Ράμος για να ξαναπάρει προβάδισμα, με το 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, σκορ που όμως δίνει το προβάδισμα στην Ομόνοια ενόψει της ρεβάνς στην έδρα της

«Λύγισε» στο τέλος η ΑΕΛ, «καθάρισε» η Βιγιαρεάλ

Παρότι προηγούνταν για 74’ λεπτά κόντρα στην Τότεναμ, η ΑΕΛ δεν άντεξε την πίεση της αγγλικής ομάδας, η οποία πήρε τη νίκη με 2-1 στην Κύπρο και παράλληλα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο.

Η ΑΕΛ είχε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα στο 14’ με γκολ του Σαρδινέρο, ο οποίος είχε καλή ευκαιρία στο 33’ για δεύτερο τέρμα, με τον Γιορίς να του λέει «όχι».

Ωστόσο στην επανάληψη, η Τότεναμ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να φέρει… τούμπα το παιχνίδι χάρη στα τέρματα των Σολδάδο (74’) και Κέιν (80’).

Στα άλλα παιχνίδια, η Βιγιαρεάλ «καθάρισε» από το πρώτο ματς την πρόκριση, καθώς κέρδισε με 3-0 την Αστάνα εκτός έδρας χάρη σε γκολ των Κάνι (33’), Ντος Σάντος (48’) και Γκασπάρ (84’).

Από την άλλη, σκορ πρόκρισης πήρε και η Λέγκια Βαρσοβίας η οποία κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας την Ακτόμπε, ενώ νίκη με το ίδιο σκορ πήρε στην Ολλανδία η Αιντχόβεν επί της Σαχτιόρ Σολιγκόργκ.