21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Αγκαλιά» με το… σεντόνι η Μπιλμπάο (video)

27/4/2014 21:59
Τεράστιο βήμα για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Μπιλμπάο, καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κέρδισε με 3-1 τη Σεβίλλη στο «Σαν Μαμές» και ξέφυγε με +6 από τους Ανδαλουσιανούς, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν.

Μια «ανάσα» από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται πλέον η Μπιλμπάο, καθώς οι Βάσκοι κέρδισαν με 3-1 τη Σεβίλλη στο «Σαν Μαμές» και μόνο αν… «αυτοκτονήσουν» δεν θα τερματίσουν στην προνομιούχο 4η θέση!Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) του Σουσαέτα, ενώ στο 53’ ο Μουνιαίν διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Φιγκέιρας άφησε τη Σεβίλλη με αριθμητικό μειονέκτημα στο 72’ και ένα λεπτό μετά ήρθε το 3ο γκολ της Μπιλμπάο με τον Ερέρα!

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 79’ η Γκαμείρο, με τη Σεβίλλη να στρέφει το ενδιαφέρον της στον επαναληπτικό ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια».