21+

21+

Μπουντσελίγκα: Διέλυσε τη Βέρντερ πριν τη Ρεάλ η Μπάγερν

26/4/2014 18:29
Παρότι η Μπάγερν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με ένα ξέσπασμα στην επανάληψη έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη με 5-2 στο Μόναχο, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με την Ρεάλ για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν και τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο, η Μπάγερν ανεβάζοντας ρυθμό στην επανάληψη, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης και να πάρει μια εντυπωσιακή νίκη με 5-2, τρεις ημέρες πριν το παιχνίδι με την Ρεάλ στο Μόναχο για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.Η Βέρντερ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, «παγώνοντας» δύο φορές την «Άλιανζ Αρίνα» με τα γκολ των Γκεμπρε Σελασιέ (10’) και Χαντ (36’), με τον Ριμπερί να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 στο 20’.
Ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα η οποία δεν είχε στην αρχική της σύνθεση τους Λαμ, Ρόμπεν, Μάντζουκιτς και Κρόος, έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά χάρη στα γκολ του Πιζάρο (53’, 57’), ενώ στο 61’ ο Σβάινστάιγκερ «έγραψε» το 4-2.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Ρόμπεν, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 73’ και ένα λεπτό μετά διαμόρφωσε το τελικό 5-2 για τη Μπάγερν, η οποία αγνοεί την ήττα από τη Βέρντερ από τον Σεπτέμβριο του 2008, όταν και ηττήθηκε με το βαρύ 2-5 στο Μόναχο.

Ενός λεπτού σιγή τήρησε η Μπάγερν Μονάχου για τον θάνατο του Τίτο Βιλανόβα, επί χρόνια συνεργάτη του Γκουαρντιόλα.