21+

21+

21+

21+

«Μυθικός» Γκατσανίγκα απέκρουσε τρία πέναλτι στο Χιρόνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο! (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
6/10/2024 17:37
Ιστορία έγραψε ο τερματοφύλακας της Χιρόνα, Πάουλο Γκατσανίγκα, που έκανε χατ τρικ τις αποκρούσεις πέναλτι στο ματς κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 9η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Ο Γκατσανίγκα που την Τετάρτη (2/10) απέκρουσε πέναλτι στο ματς του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Φέγενορντ, αλλά τελικά η ομάδα του ηττήθηκε, σήμερα (6/10) έπραξε το ίδιο επί τρία χαρίζοντας το τρίποντο στη Χιρόνα η οποία με εύστοχο πέναλτι του Στουάνι στο 90'+9' διαμόρφωσε το τελικό 2-1 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.Ο γκολκίπερ των Καταλανών πάντως είχε πει «όχι» στο 29' σε εκτέλεση Μπερενγκουέρ, με την ομάδα του να παίρνει προβάδισμα στο 39', αλλά να ισοφαρίζεται στο 41'.

Στην επανάληψη όμως και συγκεκριμένα στο 58' ο Γκατσανίγκα απέκρουσε πέναλτι του Ινιάκι Γουίλιαμς, με τον διαιτητή να διατάσσει επανάληψη της εκτέλεσης και τον Ερέρα να αναλαμβάνει αυτή τη φορά να το χτυπήσει, αλλά ο Γκατσανίγκα απέκρουσε και τη δική του εκτέλεση σε απίστευτο κρεσέντο τεσσάρων αποκρούσεων από τη «λευκή βούλα» μέσα σε μία εβδομάδα!