21+

21+

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Καρδιοχτύπησε» κόντρα στον… Βαλβέρδε η Μπαρτσελόνα (video)

21/4/2014 00:22
Τα… χρειάστηκε κόντρα στη Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε η Μπαρτσελόνα, με τους Βάσκους να παίρνουν προβάδισμα μέσα στο «Καμπ Νου» με γκολ του Αντούριθ (50’), ωστόσο οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το ματς μέσα σε δύο λεπτά (2-1) χάρη στα γκολ των Πέδρο (72’) και Μέσι (74’).

Μετά από τρεις καταστροφικές ήττες, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς κέρδισε δύσκολα με 2-1 τη Μπιλμπάο στο «Καμπ Νου» και μείωσε στους τέσσερις τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.Η Μπαρτσελόνα είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει τον εξαιρετικό Ιραϊθόθ ο οποίος κράτησε το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά της η Μπιλμπάο «χτυπούσε» μέσω αντεπιθέσεων και θα μπορούσε να είχε πάρει προβάδισμα στο 30’ όταν ο Αντούριθ σημάδεψε με ψαλιδάκι το δοκάρι του Πίντο!

Ωστόσο στην επανάληψη, ο Ισπανός δεν αστόχησε ξανά, «γράφοντας» το 1-0 για την Μπιλμπάο στο 51ο λεπτό!

Στις εξέδρες του «Καμπ Νου» έκαναν την εμφάνιση τους λευκά μαντηλάκια, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, με τον Πέδρο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 72’, ενώ ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 74’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Καταλανούς.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Μπιλμπάο δεν κατάφερε να απαντήσει, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια και να μείνει ζωντανή στη μάχη για τον τίτλο, μειώνοντας στους 4 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Στον αντίποδα, η Μπιλμπάο γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από δύο αγωνιστικές και το παιχνίδι με την Ατλέτικο (1-2), με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 4η θέση αλλά να βρίσκεται μόλις στο +3 από την Σεβίλλη.

Διέλυσε την Γρανάδα του Καρνέζη η Σεβίλλη

Και αυτό διότι οι Ανδαλουσιανοί, λίγες ημέρες πριν τον «εμφύλιο» με τη Βαλένθια για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, διέλυσαν με 4-0 την Γρανάδα του Καρνέζη (βασικός) και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την 4η προνομιούχο θέση που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στα άλλα παιχνίδια, η Θέλτα κέρδισε με 4-2 την Αλμερία και εξασφάλισε την παραμονή της στην Πριμέρα, ισοβαθμώντας με τη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία κέρδισε με 3-1 την ουραγό Μπέτις.