Μάντζιος: «Το μεγάλο μας πρόβλημα ήταν η ανασταλτική μας λειτουργία» (video)

Συντάκτης: Βασίλης Γούσιος
Βασίλης Γούσιος
15/9/2024 23:00
Στα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισε η ομάδα του στην ήττα με 3-2 από τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το ματς στην Κρήτη ο προπονητής του Άρη, Άκης Μάντζιος.

Ο 54χρονος τεχνικός έκανε λόγο για δύο ημίχρονα στην αναμέτρηση, τονίζοντας ότι η ομάδα του ήταν ανώτερη στο δεύτερο, ωστόσο οι «ανορθογραφίες» στην ανασταλτική της λειτουργία στοίχισε, σύμφωνα με τον ίδιο, στους «κίτρινους» που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρώταθλημα.Αναλυτικά οι δηλώσεις του Άκη Μάντζιου:

«Είναι δύο τα ημίχρονα στο παιχνίδι. Στο πρώτο είχαμε αρκετά προβλήματα ανασταλτικά, παρά το γεγονός ότι την πρώτη μεγάλη φάση με το δοκάρι την είχαμε εμείς και μια μεγάλη προϋπόθεση να σκοράρουμε όταν βγήκαμε τέσσερις με δύο αλλά του Ντιαντί του έφυγε το κοντρόλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι σαν ομάδα, ηρεμήσαμε, βελτιώσαμε πολλά πράγματα στο positioning και στις στιγμές που κάναμε ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε δεχθήκαμε και το δεύτερο γκολ, ένα εύκολο γκολ, και το τρίτο που έκανε το έργο μας πιο δύσκολο. Είναι ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν μας ικανοποιεί και πρέπει να αντιδράσουμε. Έχουμε ποιότητα, μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, σήμερα όμως, το μεγάλο μας πρόβλημα ήταν η ανασταλτική συμπεριφορά της ομάδας»