Γαλλία-ΗΠΑ 87-98: Team USA από... χρυσάφι με τρομερό Κάρι (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
11/8/2024 00:23
Oι ΗΠΑ επικράτησαν με 87-98 της Γαλλίας στον τελικό του μπάσκετ των Ολυμπιακών Aγώνων του Παρισιού και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με έναν απίθανο Στεφ Κάρι.

Οι παίκτες του Στιβ Κερ αυτή τη φορά δεν ήθελαν να μπλέξουν σε περιπέτειες, όπως στον ημιτελικό με τη Σερβία, και φρόντισαν από το ξεκίνημα να πάρουν το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Ο Στεφ Κάρι ήταν για άλλη μία φορά απολαυστικός και όταν η Γαλλία πλησίασε στους τρεις πόντους πήρε το... όπλο του και τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους με 8/12 τρίποντα.Αυτό είναι το 5ο σερί χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ και 17ο συνολικό, ενώ μετράνε ένα ασημένιο και δύο χάλκινα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Γαλλία ήθελε αλλά οι Αμερικάνοι ήταν ανώτεροι

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον Λεμπρόν να ανοίγει το σκορ με ένα ωραίο κάρφωμα αλλά τους Γάλλους να ακολουθούν τους αντιπάλους τους και να μένουν κοντά στο σκορ.

Η ζώνη των Γάλλων μετά από ένα σημείο έδειχνε να δουλεύει, όμως ο Τέιτουμ στο 6:40 έκανε το 11-14, με τον Γκομπέρ όμως να ρίχνει και πάλι τη διαφορά στον πόντο (13-14). Δύο τρίποντα του Έντουαρντς στη συνέχεια έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +5 (15-20) στο παιχνίδι με το σκορ αυτό να είναι και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα μπλοκ του Ντέιβις στον Κορντινιέ και ένα λέι απ του πρώτου για το 15-22. Δύο σερί τρίποντα των Γάλλων έφεραν το 23-24, οι Αμερικανοί ήταν άστοχοι και ο Κουλιμπαλί με κάρφωμα στο 12:47 έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (25-24).

Οι ΗΠΑ βέβαια είχαν γρήγορα απάντηση και το 25-24 έγινε 27-32 με ένα τρίποντο του Κάρι στο 15:28 με το παιχνίδι να έχει λίγη ένταση μετά έπειτα από ένα φάουλ του Μπούκερ στον Ντε Κολό εκτός φάσης.

Οι παίκτες του Κερ «πάτησαν» γκάζι από ένα σημείο κι έπειτα και έφτασαν να προηγούνται με δέκα πόντους (36-46) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Γιαμπουσέλε όμως με ένα ανάποδο λέι απ στη λήξη του χρόνου έκανε το 38-46 αφήνοντας ελπίδες στη Γαλλία για το δεύτερο μέρος.

Οι ΗΠΑ βέβαια μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, ο Κάρι ευστόχησε σε δύο τρίποντα και κάπως έτσι έγινε το 47-61 στο 22:58. Η Γαλλία έψαχνε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει τη νίκη έως το τέλος, με τον Ντε Κολό να ρίχνει τη διαφορά στους δέκα (51-61).

Η αντεπίθεση των οικοδεσποτών κρατούσε καθώς ο Φουρνιέ με τρίποντο τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έκανε το 59-65 όμως ο Λεμπρόν απάντησε άμεσα με δικό του σουτ τριών πόντων. Στην τελευταία επίθεση όμως οι Αμερικανοί έκαναν λάθος και ο Ντε Κολό λέι απ διαμόρφωσε το 66-72 και κράτησε «ζωντανή» τη Γαλλία.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολέ προσπαθούσαν και πάλι να μείνουν κοντά, με τον Λεσόρ να μειώνει στους 8 (72-80) αλλά αυτούς του Κερ να απαντάνε συνεχώς.

Οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα παραπάνω όμως είχαν λάθος επιλογές σε δύο σερί επιθέσεις. Ο Ντε Κολό ωστόσο με ωραία προσπάθεια έκανε το 76-82 και μία εύστοχη βολή του Γιαμπουσέλε έριξε τη διαφορά στους πέντε. Στο 36:55 μάλιστα ο Γουεμπανιάμα έφερε το ματς στο ένα σουτ τριών πόντων, όμως ο τρομερός Κάρι με ένα εύστοχο τρίποντο περίπου τρία επτά πριν τη λήξη έδωσε «αέρα» έξι πόντων στην Αμερική.

Η Γαλλία ήθελε αλλά οι ΗΠΑ ήταν ανώτεροι, με τον Κάρι για άλλο ένα ματς να βάζει κρίσιμα τρίποντα και να «λήγει» στην ουσία το ματς με ένα εύστοχο σουτ στο 38:49 και το σκορ να πηγαίνει στο 84-93.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες της Team USΑ άρχισαν να πανηγυρίζουν το πέμπτο σερί χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-49, 66-72, 87-98