21+

21+

21+

21+

Ελλάδα - Αυστραλία 15-9: Άφησε πίσω της την απογοήτευση και θα διεκδικήσει την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Εθνική ανδρών (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
9/8/2024 20:31
Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από τη Σερβία στα προημιτελικά και νίκησε 15-9 την Αυστραλία στα πλέι οφ κατάταξης, οπότε θα διεκδικήσει την 5η θέση κόντρα στην Ισπανία την Κυριακή (11/8, 11:00).

Η Ελλάδα ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα και δέχθηκε μόλις ένα γκολ στην πρώτη περίοδο, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος, που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς αντί του Ζερδεβά, να κάνει ούτε μία απόκρουση.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 3-1 και, παρ' ότι οι Αυστραλοί βρήκαν κάποιες λύσεις στον παίκτη παραπάνω και σε κόντρα, διατήρησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων ως το τέλος του ημιχρόνου (5-3). Μέσα σε ενάμισι λεπτό στις αρχές της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε τρία γκολ και ξέφυγε 8-4, για να φτάσει στο +5 (10-5) λίγο πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου και να «κλειδώσει» ουσιαστικά τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 5-3, 5-3

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 3, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Γκίλλας 2, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης 4, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.

Αυστραλία (Τιμ Χάμιλ): Πόρτερ, Λάμπι 1, Μαξίμοβιτς 2, Νέγκους, Πάουερ 2, Λ. Εντουαρντς, Πάβιγιαρντ 1, Μέρσεπ 1, Μπάιρνς 2, Μπερεχούλακ, Πουτ, Μπ. Εντουαρντς, Χέτζες.