21+

21+

21+

21+

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το έκανε κι αυτό ο Τζόκοβιτς, χρυσό μετάλλιο στο Παρίσι και ο πέμπτος στην ιστορία με Golden Slam (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
4/8/2024 18:17
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έγραψε ιστορία για ακόμα μία φορά, καθώς νίκησε στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις του Παρισιού τον Κάρλος Αλκαράθ με 2-0 σετ (7-6 (3), 7-6 (2)) και κατέκτησε το μόνο χρυσό μετάλλιο που του έλειπε στην καριέρα του, συμπληρώνοντας το Golden Slam.

Πρόκειται για ένα τεράστιο επίτευγμα, αν αναλογιστεί κανείς ότι στο παρελθόν κάτι ανάλογο είχαν πετύχει μόνο δύο γυναίκες, οι Σερένα Γουίλιαμς, Στέφι Γκραφ, αλλά και δύο άντρες, οι Αντρέ Αγκάσι και Ράφα Ναδάλ.

Πλέον μπήκε στο κλειστό γκρουπ των πέντε αθλητών δηλαδή που έχουν κατακτήσει τουλάχιστον μία φορά το κάθε Γκραν Σλαμ (Αυστραλιανό Όπεν, Ρολάν Γκαρός, Γουίμπλεντον, Αμερικάνικο Όπεν).Ο τελικός ήταν εκπληκτικός, με το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο τενίστες να είναι φοβερό, καθώς ο Ισπανός αντίπαλος του Σέρβου ήταν αποφασισμένος να τα δώσει όλα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι και τα δύο σετ αποδείχθηκαν πλήρως ισορροπημένα και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, με τον «Τζόκερ» να είναι και τις δύο φορές πιο ψύχραιμος και πιο αποτελεσματικός, φτάνοντας στη νίκη έστω και στις λεπτομέρειες.

Από την άλλη ο Αλκαράθ δεν μπόρεσε να βάλει στη συλλογή του και το χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ωστόσο φαντάζει βέβαιο ότι θα έχει τις ευκαιρίες του στο μέλλον για να τα καταφέρει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μονό γυναικών το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Κινέζα Ζενγκ, στο διπλό ανδρών στους Αυστραλούς Μάθιου Έμπντεν και Τζον Πιρς, στο μεικτό διπλό στην Τσέχα Σινιάκοβα και τον συμπατριώτη της Μάχατς κι εκκρεμεί ο τελικός του διπλού γυναικών.