21+

21+

21+

21+

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Λύγισε» ο Γκιώνης κι αποκλείστηκε στους «32» του πινγκ πονγκ (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
31/7/2024 14:07
Ο Παναγιώτης Γκιώνης πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα στον αγώνα της φάσης των «32» του πινγκ πονγκ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου και ηττήθηκε με 4-2 από τον Αμερικανό Κανάκ Τζα.

Το ταξίδι του Γκιώνη στους έκτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του έφτασε στο τέλος του, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον 44χρονο Έλληνα πρωταθλητή να είναι πολύ νωθρός κι εκτός ρυθμού.

Κάπως έτσι ο Αμερικανός αντίπαλός του το εκμεταλλεύτηκε και κατέκτησε με άνεση τόσο το πρώτο σετ με 11-5, όσο και το δεύτερο σετ με 11-4.Ο Γκιώνης παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο κομμάτι του ματς όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό και ο Τζα έκανε το 3-0 με 11-7.

Παρ' όλα αυτά ο Έλληνας πινγκπονίστας δεν υπήρχε περίπτωση να παραδοθεί χωρίς να παλέψει και «ξύπνησε», μειώνοντας σε 3-1 σετ με 11-7.

Το μομέντουμ είχε αρχίσει να γυρνάει προς την πλευρά του και στο τέταρτο σετ η ψυχολογία του είχε βελτιωθεί. Με το σκορ 8-4 ο Αμερικανός προκάλεσε άνευ λόγου τεχνητή ένταση και πλησίασε σε 8-7 μετά από μικρή διακοπή, όμως ο Γκιώνης δεν έχασε την ψυχραιμία του και με 11-8 μείωσε 3-2 πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο.

Η αντεπίθεση δεν συνεχίστηκε όμως και στο έκτο σετ ο Τζα κατόρθωσε να νικήσει στις λεπτομέρειες με 11-8 και να κλείσει το ματς.

Τα σετ: 11-5, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 11-8