21+

21+

21+

21+

Ελλάδα - Σλοβενία 96-68: Με σπασμένα... φρένα στον τελικό του Προολυμπιακού η «γαλανόλευκη» (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
6/7/2024 19:20
Η Ελλάδα πραγματοποιώντας μία τρομερή εμφάνιση «σκόρπισε» τη Σλοβενία στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ με 96-68 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (7/7, 21:00) όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Κροατία - Δομινικανή Δημοκρατία.

Η ελληνική ομάδα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Σλοβένους, με τον Ντόντσιτς και τον Νίμπο να είναι οι μόνοι που πάλεψαν και διασώθηκαν από το «ναυάγιο».

Σπουδαία συνεισφορά από όσους πάτησαν παρκέ για την «επίσημη αγαπημένη» με κορυφαίους τους Γουόκαπ (19π.-6 ριμπ.), Καλάθη (9π.-11 ασίστ), Τολιόπουλο (17π.-4/4 τρίποντα), Αντετοκούνμπο (13π.-4 ριμπ. σε… συντηρητική χρήση για 20:52), Μήτογλου (11π.-6 ριμπ.) και Παπαγιάννη (6π.-10 ριμπ.).Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68

Με ενθουσιασμό, ενέργεια, πολυφωνία και άμυνα από... ατσάλι η Ελλάδα

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε το ματς βγάζοντας τρομερή ενέργεια με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει τους πέντε πρώτους πόντους της αναμέτρησης, την άμυνα να «πνίγει» τους Σλοβένους και τους Γούοκαπ και Καλάθη να μπαίνουν από νωρίς στην επιθετική εξίσωση. Αποτέλεσμα ένα γρήγορο 13-0, το οποίο έγινε 15-2 με τη Σλοβενία να σκοράρει μετά από 3:20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με συνεργασίες του Ντόντσιτς με τον Νίμπο οι Σλοβένοι άρχισαν να βρίσκουν διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι, αλλά η Εθνική έχοντας πολυφωνία στην επίθεση διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας. Ένα τρίποντο του Χόρβατ έφερε το σκορ στο 22-14, με τη Σλοβενία να πλησιάζει, αλλά οι παίκτες του Σπανούλη πάτησαν εκ νέου... γκάζι από εκείνο το σημείο με τον Μήτογλου να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα κι ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο του Τολιόπουλου να διαμορφώνει το 32-14 υπέρ της Ελλάδας, σε ένα αψεγάδιαστο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με σερί 10-0 από την ελληνική ομάδα.

Η ανωτερότητα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν εμφανής και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Τολιόπουλος άρχισε να... πυροβολεί, ο Αντετοκούνμπο έκανε... πάρτι στο ανοιχτό παρκέ και πάνω απ' όλα η άμυνα ήταν εξαιρετική με την κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ να είναι απόλυτη, αφού ο Μήτογλου ήταν επίσης σε μεγάλη ημέρα, πέρα της δεδομένης βοήθειας που έδινε αναφορικά με το σκοράρισμα.

Κάπως έτσι η Εθνική έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +23 (42-19), πριν ο Ντράγκιτς και ο Ντόντσιτς «μαζέψουν» τη διαφορά με κάποια μεγάλα σουτ και το ημίχρονο ολοκληρωθεί στο 47-33 για την Ελλάδα, που είχε βάλει ήδη όμως γερές βάσεις νίκης, με τη συνολική εικόνα της να είναι ιδιαίτερα καλή και να διέπεται και από ενθουσιασμό.

Δεν άφησε περιθώρια στους Σλοβένους κι έφυγε για... τελικό και Παρίσι

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η «βροχή» τριπόντων δια χειρός Γουόκαπ επανέφερε τη διαφορά στο +20 (56-36), τη στιγμή που και ο Καλάθης ήταν ασταμάτητος κυρίως στον τομέα της δημιουργίας, αφού έφτασε τις 10 ασίστ!

Ο Ντόντσιτς με τα γνώριμα μακρινά του σουτ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αλλάξει τη μοίρα του ματς, ωστόσο αυτό αποδείχθηκε αδύνατον, αφού η Ελλάδα έμοιαζε με «λερναία ύδρα» και κάθε φορά κάποιος άλλος πρωταγωνιστής εμφανιζόταν κι έκανε τη δουλειά σε άμυνα ή επίθεση και το τέλος του δεκαλέπτου την βρήκε να προηγείται 66-50.

Τα «καυτά» χέρια των Λαρεντζάκη και Τολιόπουλο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά «τέλειωσαν» οριστικά το ματς κι έβαψαν «γαλανόλευκη» την πρόκριση, ενώ μετά από καλάθι του Παπαγιάννη η διαφορά έφτασε και τους 31 πόντους (84-53), με το τελικό 96-68 να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για το δίκαιο της ελληνικής νίκης και το όνειρο επιστροφής σε Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2008 να συνεχίζεται, αφού απομένει πλέον μόλις ένα βήμα.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 17 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Παπαγιάννης 6 (10 ρριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Αντετοκούνμπο 13 (6/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Νίκολιτς, Πρέπελιτς 6 (2/8 σουτ), Μούριτς 2, Νίμπο 17 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρόβατ 9 (2), Τσερκβένικ, Σκούκα 4, Ντίμετς 1, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 2 (0/5 σουτ), Στέργκαρ 3, Ντόντσιτς 21 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 λάθη).