21+

21+

NetBet

21+

Κόπα Αμέρικα: «Σωτήρας» ο Μαρτίνεζ στα πέναλτι και πρόκριση στα ημιτελικά για την Αργεντινή (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
5/7/2024 10:21
Στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα προκρίθηκε η Αργεντινή «λυγίζοντας» με 4-2 στα πέναλτι την αντίσταση του Εκουαδόρ, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Σε ένα δραματικό ματς που η «αλμπισελέστε» τα βρήκε... σκούρα η πρόκριση έφτασε να κριθεί από την «άσπρη βούλα». Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, όμως οι παίκτες του Ισημερινού αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 90'+2', ενώ προηγουμένως (62`) ο Βαλένσια είχε αστοχήσει σε πέναλτι!Στο εξτρέ μισάωρο της παράτασης δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση, αλλά το χτύπημα «α λα Πανένκα» που επιχείρησε έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες, όμως φώναξε ξανά «παρών» και έγινε ξανά -μετά τον τελικό του Μουντιάλ 2022- ο «ήρωας» της εθνικής Αργεντινής, αφού απέκρουσε τα πέναλτι των Ανχελ Μένα και Αλαν Μίντα κι έδωσε την ευκαιρία στον Νικολα Οταμέντι να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 4-2 στέλνοντας την «αλμπισελέστε» στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της συνάντησης Βενεζουέλα-Καναδάς, που θα γίνει τα ξημερώματα του Σαββάτου.