21+

21+

NetBet

21+

Kόπα Αμέρικα: Ισοπαλία και δεύτερη θέση για τη Βραζιλία, την πρωτιά η Κολομβία (vide0)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
3/7/2024 09:29
H Κολομβία ήρθε ισόπαλη (1-1) απέναντι στη Βραζιλία για την τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα κι έτσι πήρε την πρώτη θέση αφήνοντας στη δεύτερη τη «σελεσάο»!

Οι «καφετέρος» έπαιζαν για δύο αποτελέσματα και μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας δοκάρι με τον Χάμες Ροντρίγκες μόλις στο 8'. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Ραφίνια με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στη Βραζιλία μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς.

Η Κολομβία βέβαια δεν πτοήθηκε και συνέχισε να φτιάχνει ευκαιρίες, είδε να της ακυρώνεται ένα γκολ του Σάντσες για οφσάιντ στο 19' όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κόρντομπα βρήκε με υπέροχη πάσα τον Μουνιόθ μέσα στην περιοχή και αυτός σημάδεψε σωστά για το 1-1.Στο δεύτερο μέρος η Βραζιλία απείλησε ελάχιστα και κυρίως μέσω στατικών φάσεων, Κολομβία είχε καλύτερες στιγμές, δεν βρήκε το γκολ χάνοντας απίθανη ευκαιρία με τον Μπόρε στο 84' αλλά στο τέλος πήρε τον βαθμό που ήθελε.

Πλέον η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ουρουγουάη σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ενώ η Κολομβία θα βρει στον δρόμο της τον Παναμά και είναι το μεγάλο φαβορί για να φτάσει στα ημιτελικά.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κόστα Ρίκα πήρε τη νίκη-γοήτρου απέναντι στην Παραγουάη με 2-1 και έτσι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Έκανε ιδανικό ξεκίνημα, προηγήθηκε με κεφαλιά του Κάλβο στο 3' και τέσσερα λεπτά μετά ο Αλκοσέρ με ωραία προσωπική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Από εκεί κι έπειτα βέβαια η Παραγουάη αντέδρασε, ήταν σαφώς καλύτερη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τρομερό σουτ του Σόσα στο 55'. Πίεσε βέβαια για την ισοφάριση έπειτα όμως παρά τις ευκαιρίες της δεν έφτασε σε δεύτερο γκολ.