Κόπα Αμέρικα: Σόκαρε τις ΗΠΑ ο Παναμάς, «περίπατος» για την Ουρουγουάη κόντρα στη Βολιβία και πρόκριση στα νοκ άουτ για τη «Σελέστε» (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
28/6/2024 09:30
Ήττα-σοκ υπέστησαν οι ΗΠΑ από τον Παναμά στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα, με τους διοργανωτές να ηττώνται με 1-2 στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Ατλάντα. Λίγο αργότερα, η Ουρουγουάη έκανε πάρτι στο Νιου Τζέρσει συντρίβοντας με 5-0 τη Βολιβία και παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Βασική αιτία της ήττας των Ηνωμένων Πολιτειών ήταν η αποβολή του Γουεά στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης για χτύπημα εκτός φάσης, αλλά παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μπερχάλτερ άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά μετά με το φανταστικό τέρμα του Μπάλογκαν.Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν θα μπορούσαν να μην εκμεταλλευτούν το «δώρο» που τους έκαναν οι διοργανωτές παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα από τόσο νωρίς και είχαν άμεση απάντηση, ισοφαρίζοντας με το εξίσου υπέροχο τέρμα του Μπλάκμαν στο 26’, ο οποίος εκτέλεσε εκτός ισορροπίας, ενώ κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Φαχάρδο στο 83’.

Από την άλλη πλευρά, η Ουρουγουάη δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση από την αδύναμη Βολιβία, με το σύνολο του Μπιέλσα να παίρνει πολύ γρήγορα προβάδισμα με το τέρμα του Πελίστρι μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ στο 21’ ο Νούνιες επί της ουσίας «καθάρισε» πρόωρα τη νίκη για την ομάδα του.

Η «Σελέστε» είχε ευκαιρίες για πολλά γκολ αλλά τελικά αρκέστηκε σε ακόμη τρία και αυτά ήρθαν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με τον Αραούχο να κάνει το 3-0 στο 77’, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν και οι Βαλβέρδε και Μπεντανκούρ στο 81ο και το 89ο λεπτό αντίστοιχα.

Έτσι, με δύο νίκες, η Ουρουγουάη πανηγύρισε με σχετική άνεση την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, ωστόσο, οι ΗΠΑ, το δεύτερο φαβορί του γκρουπ, κινδυνεύουν να μην ακολουθήσουν μιας και την τελευταία αγωνιστική κοντράρονται με την ομάδα του Μπιέλσα, ενώ ο Παναμάς που μετρά εξίσου τρεις βαθμούς και έχει μπει για τα καλά στο «κόλπο», έχει μάλλον περισσότερες πιθανότητες, αφού θα τεθεί αντιμέτωπος με τη Βολιβία.