21+

21+

NetBet

21+

Απίστευτη ανατροπή από την Μπόχουμ, κέρδισε στα πέναλτι τη Φορτούνα του Τζόλη κι έμεινε στην Μπουντεσλίγκα!

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
28/5/2024 00:38
Η Μπόχουμ επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι της Φορτούνα Ντίσελντορφ αφού είχε στείλει πρώτα το παιχνίδι στην παράταση κερδίζοντας 3-0 στην κανονική διάρκεια! Σκόραρε ο Τζόλης στη διαδικασία των πέναλτι αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, με τον Ουτσίνο να αστοχεί στην έβδομη και τελευταία όπως αποδείχθηκε εκτέλεση.

Η Μπόχουμ είχε να ανέβει ένα «βουνό» καθώς είχε ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι και μάλιστα στην έδρα της, μπήκε όμως δυνατά στην αναμέτρηση και στο 18' έπειτα από στατική φάση προηγήθηκε με μία κεφαλιά του Χόφμαν. Το γρήγορο αυτό γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, με τη Φορτούνα να δείχνει αγχωμένη παρά το σημαντικό συνολικό προβάδισμα που είχε.Η ομάδα του Μπούτσερ ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και μέσα σε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο μέρος τα πάντα άλλαξαν. Αρχικά στο 66' και πάλι ο Χόφμαν με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-0 για να έρθει στο Στέγκερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να φέρει στα ίσα το συνολικό σκορ.

Τρία λεπτά μετά μάλιστα ο Ασάνο λίγο έλειψε να πετύχει και τέταρτο τέρμα για την ομάδα του με τον Καστενμάιερ να αποκρούει εντυπωσιακά, η Φορτούνα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν καλό πρόσωπο και θα μπορούσε είναι η αλήθεια να είχαν σκοράρει, απείλησαν με στατικές φάσεις αλλά το σκορ δεν άλλαξε καθώς στο 118' η Φορτούνα έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία.

Εκεί ο Άντρε Χόφμαν και ο Ουτσίνο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ο Τζόλης τα κατάφερε όμως η Φορτούνα απέτυχε να πάρει την άνοδο κι έτσι η Μπόχουμ είναι αυτή που θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στην Μπουντεσλίγκα.