Νίκη Ευρώπης με ανατροπή η Φιορεντίνα (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
14/5/2024 01:34
Η Φιορεντίνα νίκησε με ανατροπή την Μόντσα στην έδρα της (2-1) κι έκανε σημαντικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη τη νέα σεζόν.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ τα χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Μόντσα του Κυριακόπουλου στην έδρα της αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» και έκανε καθοριστικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη.

Οι «βιόλα» αιφνιδιάστηκαν δεχόμενοι το 0-1 μόλις στο 9’ λεπτό από τον Τζούριτς, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Κουάτρα έπειτα από σέντρα του Μότα από τα δεξιά και άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, κυκλοφορούσαν με ψυχραιμία τη μπάλα και στο 31’ έφεραν το σκορ στα ίσα με κοντινή κεφαλιά του Γκονσάλες έπειτα από σέντρα του Μπαράκ.Στο 36’ η Μόντσα «άγγιξε» το 2-1 όταν μετά από λάθος στα μετόπισθεν της Φιορεντίνα ο Τερατσιάνο προχώρησε σε σωτήρια επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκονζάλες έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση διασχίζοντας όλο το γήπεδο αλλά δεν μπόρεσε με σουτ από πλάγια θέση να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε και αυτή στους γηπεδούχους με τον Κουάτρα να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πιο κλειστό, με τους «βιόλα» να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να σπαταλούν τετ-α-τετ με τον Μαντραγκόρα στο 62’. Στο 68’ ο ίδιος δεν μπόρεσε από κοντά να πιάσει την προβολή αλλά το γκολ ανατροπής για την Φιορεντίνα ήρθε δέκα λεπτά μετά με «ξερό» σουτ του Αρτούρ έξω από την περιοχή. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε μάλιστα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «βιόλα».

Με τη νίκη η ομάδα του Ιταλιάνο πέρασε στην 8η θέση με 53 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 9η Νάπολι, την οποία υποδέχεται την Παρασκευή στην έδρα της σε μία μάχη για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.