21+

21+

21+

21+

Πρωταθλητής Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών ο Παναθηναϊκός με τη μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
27/4/2024 22:23
Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού με 3-2 σετ (24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15) και κατέκτησε το τρίτο του διαδοχικό πρωτάθλημα και το 26ο της πλούσιας ιστορίας του στο βόλεϊ γυναικών, πραγματοποιώντας τη μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών.

Οι «πράσινες» οι οποίες έχουν κατακτήσει τους περισσότερους τίτλους από κάθε άλλη ομάδα στην Ελλάδα, είχαν μειονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών και βρέθηκαν να χάνουν 2-0, ωστόσο όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση και στέφθηκαν πρωταθλήτριες.Αξίζει να σημειωθεί ότι χρειάστηκε να πραγματοποιήσουν ανατροπή και στον πέμπτο τελικό, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, ωστόσο βελτιώθηκαν αισθητά στη συνέχεια και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στις «ερυθρόλευκες».

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι παίκτριες του Νέσιτς είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε 24-24, με το σετ να κλείνει με 24-26.

Η αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων ήρθε όπως αναμενόταν στο δεύτερο σετ και κυριαρχώντας κυρίως πάνω στο φιλέ κατόρθωσε να ισοφαρίσει 1-1 με 25-21.

Το μομέντουμ είχε γυρίσει πλέον στην πλευρά των «ερυθρόλευκων» οι οποίες με τη βοήθεια του κόσμου τους που βρέθηκε στις εξέδρες του «Μελίνα Μερκούρη», κατόρθωσαν να φτάσουν στο 2-1 νικώντας ξανά 25-21.

Θα περίμενε κανείς ότι οι φιλοξενούμενες θα τα είχαν χαμένα, ωστόσο βρήκαν ξανά τη χαμένη τους συγκέντρωση και μετά το νωθρό ξεκίνημα του σετ πέρασαν μπροστά κι έφτασαν στο 2-2, με 25-18.

Πλέον το πρωτάθλημα θα κρινόταν στο τάι μπρέικ κι εκεί ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια κι έδειξε την ανωτερότητά του κατακτώντας τον τίτλο μέσα στο Ρέντη με 15-9, έχοντας μεγάλη πρωταγωνίστρια την Καρκάσες.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15