Ανατροπή και προσωρινά κορυφή για τη Φενέρμπαχτσε πριν τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
14/4/2024 21:42
Η Φενέρμπαχτσε πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από την έδρα της Φατίχ Καραγκιουμρούκ επικρατώντας 2-1 με ανατροπή και ανεβαίνοντας στην κορυφή της τουρκικής Σούπερ Λιγκ, τουλάχιστον μέχρι αύριο (15/4) που παίζει η Γαλατασαράι με την Αλάνιασπορ και θα έχει την ευκαιρία να τη προσπεράσει εκ νέου.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ, που θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Πέμπτη (18/11) τους «ερυθρόλευκους» εντός έδρας προσπαθώντας να ανατρέψει την ήττα με 3-2 στο Φάληρο, βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Τσαν Κελές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η αντίδρασή της ήταν άμεση. Ο Τζέκο στο 49΄ ισοφάρισε, μετά από πάσα του Φρεντ, και στο 57΄ ο Μπατσουαγί (που μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα) ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Οσαγί-Σάμουελ και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 76΄, λόγω αποβολής του Ράιαν Μέντες, και η Φενέρ κράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το «τρίποντο», που τη φέρνει ένα βαθμό πάνω από την «αιώνια» αντίπαλό της.