21+

21+

Κύπελλο Αγγλίας: Ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ στα προημιτελικά

28/2/2024 23:59
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Κασεμίρο στο 89’ νίκησε με 1-0 την Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Σίτι Γκράουντ» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα υποδεχτεί την Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 3-0 της Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ» χάρη σε γκολ δύο 18χρονων και θα παίξουν κόντρα στη μεγάλα της αντίπαλο για μια θέση στα ημιτελικά. Δείτε όλα τα ζευγάρια.

Η φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας ολοκληρώθηκε και πλέον γνωρίζουμε τα ζευγάρια για τα προημιτελικά της ιστορικής διοργάνωσης. Το μεγάλο ματς που ξεχωρίζει είναι φυσικά το ντέρμπι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Λίβερπουλ στο «Ολντ Τράφορντ». Οι «κόκκινοι» διάβολοι» προκρίθηκαν μετά τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ χάρη σε γκολ του Κασεμίρο στο 89’. Έγιναν έτσι η ομάδα με τις περισσότερες παρουσίες (48) στους «8» της διοργάνωσης, ξεπερνώντας την Έβερτον. Αντίπαλος τους θα είναι η Λίβερπουλ η οποία νίκησε με 3-0 την Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ» με τα γκολ των 18χρονων Κούμας (44’) και Τζέιντεν (73’, 88’).

Η Τσέλσι χρειάστηκε γκολ του Γκάλαγχερ στο 90’ για να νικήσει με 3-2 την Λιντς στην έδρα της και στα προημιτελικά θα υποδεχτεί την Λέστερ, η οποία έκανε την έκπληξη την Τρίτη αποκλείοντας την Μπόρνμουθ εκτός στην παράταση (1-0).

Η Γουλβς νίκησε με 1-0 την Μπράιτον χάρη σε γκολ του Λεμινά στο 2ο λεπτό και στους «8» θα υποδεχτεί την Κόβεντρι, η οποία ισοπέδωσε με 5-0 την μικρούλα Μεϊντστόουν στην έδρα της.

Το τέταρτο ζευγάρι είναι ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Νιούκαστλ στο «Έτιχαντ». Οι «πολίτες» με πενταρέ του Χάαλαντ διέλυσαν με 6-2 την Λούτον εκτός έδρας και θα υποδεχτούν τις «καρακάξες» οι οποίες «λύγισαν» στα πέναλτι την Μπλάκμπερν (4-3, 2-2 κ.δ. εκτός).

Τα ζευγάρια στα προημιτελικά:

Γουλβς – Κόβεντρι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ

Τσέλσι – Λέστερ

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ

Τα παιχνίδια για την προημιτελική φάση είναι προγραμματισμένα για τις 16-17 Μαρτίου.