21+

21+

21+

21+

Super Bowl LVIII: Θρίαμβος των Τσιφς για δεύτερη σερί χρονιά, πρωταθλητής στο NFL ξανά ο Έλληνας Γιώργος Καρλαύτης (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
12/2/2024 06:36
Την κατάκτηση του Super Bowl LVIII πανηγυρίζουν οι Κάνσας Σίτι Τσιφς οι οποίοι νίκησαν με 25-22 στην παράταση (κ.α. 19-19) τους Σαν Φραντσίσκο 49ερς και κατέκτησαν το τρόπαιο για δεύτερη διαδοχική σεζόν και για τέταρτη στην ιστορία τους. MVP ο μυθικός Πάτρικ Μαχόουμς και σπουδαία εμφάνιση από τον Έλληνα αμυντικό Γιώργο Καρλαύτη ο οποίος στα 22 του χρόνια στέφθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής στην κορυφαία λίγκα αμερικάνικου ποδοσφαίρου.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Έλληνα αθλητή να κλέβει την μπάλα στην πρώτη επίθεση του Σαν Φραντσίσκο στο παιχνίδι.

Βέβαια στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι 49ερς ήταν σαφώς καλύτεροι και προηγήθηκαν 10-0, με τους Τσιφς να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους.

Από την τρίτη περίοδο κι έπειτα πάντως οι παίκτες του Άντι Ριντ έβγαλαν αντίδραση και όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά προσπέρασαν κιόλας με 13-10, πριν απαντήσουν με touchdown οι 49ερς για το 16-13, χωρίς να σκοράρουν όμως τον έξτρα πόντο.

Η ομάδα του Κάιλ Σάναχαν πήρε μάλιστα το προβάδισμα με 19-16 λίγο πριν το φινάλε ωστόσο με εύστοχο field goal στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας, ο Χάρισον Μπάτκερ ισοφάρισε 19-19 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι 49ερς πήραν εκ νέου προβάδισμα με εύστοχο σουτ του Μούντι και με 22-19 έμοιαζαν να βρίσκονται πιο κοντά στην κούπα που θα ήταν η έκτη της ιστορίας τους, πιάνοντας στην κορυφή της σχετικής κατάταξης τους Νιου Ίνγκλαντ Πάτριοτς και τους Πίτσμπουργκ Στίλερς.

Ο Πάτρικ Μαχόουμς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη όμως και μ' ένα μυθικό ντράιβ που κατέληξε σε touchdown από τον Χάρντμαν, οδήγησε τους Τσιφς στο repeat που ήταν και το πρώτο στο NFL μετά από 20 χρόνια, όταν και το είχαν πετύχει οι φοβεροί και τρομεροί Πάτριοτς του θρύλου Τομ Μπρέιντι.

Ήδη πάντως και ο Μαχόουμς θεωρείται θρύλος του αθλήματος καθώς στα 28 του χρόνια έχει ήδη προλάβει να λάβει μέρος σε τέσσερα Super Bowl, να κατακτήσει τρία τρόπαια και να αναδειχθεί ισάριθμες φορές πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, μετρώντας μόλις μία ήττα.