21+

21+

ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-4: «Βύθισε» τους Ηπειρώτες και βλέπει πλει-οφ!

4/2/2024 19:43
Η Λαμία ισοπέδωσε με 4-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στους «Ζωσιμάδες» και προσπέρασε τον Αστέρα Τρίπολης στην έκτη θέση πριν το μεταξύ τους παιχνίδι στην Φθιώτιδα. Άνοιξε το σκορ ο Καρλίτος (20’) που είχε δύο χαμένα πέναλτι (!), Αμαράλ (22’) και Τσιλούλης (62’, 81’) τα άλλα δύο γκολ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλώς στο 41’ με τον Κόντε.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λαμία το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Οι Φθιωτοί διέλυσαν με 4-1 τους Ηπειρώτες και προσπέρασαν τον Αστέρα Τρίπολης στην έκτη θέση μετά την ήττα των Αρκάδων στην «OPAP Arena».Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και στο 8’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαρτίνεθ από τον Καραχάλιο, όμως ο Αθανασίου απέκρουσε το χτύπημα του Καρλίτος. Παρά τη ψυχρολουσία, η Λαμία συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 20’ ο Ισπανός φορ πήρε το… αίμα του πίσω σκοράροντας με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Αμαράλ. Οι δύο παίκτες άλλαξαν ρόλους δύο λεπτά αργότερα, με τον Καρλίτος να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Πορτογάλο και αυτός «έγραψε» το 2-0 πολύ νωρίς στο ματς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο 41’ με κεφαλιά του Κόντε, ενώ στις καθυστερήσεις «άγγιξε» το 2-2 έχοντας δοκάρι με δυνατό σουτ του Εραμούσπε. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ηπειρώτες να μπαίνουν δυναμικά όμως η Λαμία έφευγε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και σε μια τέτοια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρτίνεθ στο 59’. Και πάλι όμως είδαμε το ίδιο σενάριο με τον Αθανασίου να αποκρούει την εκτέλεση του Καρλίτος. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε τραγικό λάθος, χάνοντας τη μπάλα από τα χέρια του και ο Τσιλούλης «έγραψε» το 3-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως στο 81’ ο Τόσιτς έβγαλε υπέροχη κάθετη για τον Τσιλούλη και αυτός πλάσαρε ανενόχλητος τον Αθανασίου, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Με τη νίκη, η Λαμία πέρασε στην 6η θέση με 30 βαθμούς και στο +1 από τον 7ο Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην Φθιώτιδα σε παιχνίδι-τελικό για τα πλει-οφ. Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε μόνος στην τελευταία θέση και στο -3 από Παναιτωλικό και Κηφισιά.