21+

21+

Σέριε Α: Πήρε άνετα το… ντέρμπι η Γιουβέντους, «σφαλιάρα» για Νάπολι

3/2/2014 00:54
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε κόντρα στην Ίντερ η Γιουβέντους, καθώς η «Γηραιά Κυρία» κέρδισε με 3-1 τους «νερατζούρι» στο Τορίνο και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο Ολίμπικο από τη Λάτσιο.

Η Γιουβέντους είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ντέρμπι (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) με την Ίντερ, καθώς η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε άνετα με 3-1 και διατήρησε το αήττητο στην Ιταλία για 14ο σερί παιχνίδι.

Οι «μπιανκονέρι» πήραν προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Λιχστάινερ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Πίρλο!Στην επανάληψη, η Γιουβέντους «καθάρισε» τη νίκη, με τον Κιελίνι να κάνει το 2-0 στο 47’ μετά από φάση διαρκείας, ενώ στο 56’ ο Βιντάλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, φτάνοντας τα 11 γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφερε η Ίντερ ήταν να μειώσει με τον Ρολάντο στο 72’ για το τελικό 3-1, αγνοώντας ακόμα τη νίκη για το 2014!

«Σφαλιάρα» για Νάπολι

Νωρίτερα, η Νάπολι γνώρισε «βαριά» ήττα με 3-0 από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων το «δώρο» της Φιορεντίνα (έχασε με 1-0 από τη Κάλιαρι).

Πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη της Αταλάντα ήταν ο πρώην παίκτης Νάπολι, Ερνάν Ντένις ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ (47’, 65’), «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, ενώ ο Μοράλες διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 70’.

Έτσι η Νάπολι έμεινε στους 44 βαθμούς, δίνοντας την ευκαιρία στη Ρόμα να ξεφύγει με 9 βαθμούς από την 3η θέση, εφόσον κερδίσει την Πάρμα στο Ολίμπικο (το παιχνίδι διακόπηκε στο 10ο λεπτό κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν στο 0-0).

Στα άλλα παιχνίδια, η Λάτσιο πήρε «διπλό» με 2-0 στην έδρα της Κίεβο, ενώ εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Βερόνα η οποία κέρδισε με 2-1 τη Σασουόλο στο ντεμπούτο του Μαλεζάνι στον πάγκο των νεοφώτιστων.

Τέλος, μεγάλο παιχνίδι μεταξύ της Κατάνια και της Λιβόρνο, το οποίο έληξε ισόπαλο 3-3, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο μέρος!