21+

21+

Λαμία – Παναιτωλικός 1-0: «Καθάρισε» ο Καρλίτος για τους Φθιωτούς (video)

1/10/2023 17:07
Η Λαμία με γκολ του Καρλίτος (7’) νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό στην Φθιώτιδα, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τα τέλη Αυγούστου και «βύθισε» τους Αγρινιώτες, που δεν έχουν ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Μοραίος ο Καρέλης για τους φιλοξενούμενους με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες.

Με τον Καρλίτος να δίνει ξανά τη λύση, η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στην Φθιώτιδα και πήρε μία πολύτιμη νίκη στη μάχη της ουράς.

Τα πάντα κρίθηκαν από πολύ νωρίς στο ντέρμπι της Ρούμελης καθώς το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 7’. Ο Λόνγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρλίτος με κεφαλιά στη μικρή περιοχή «έγραψε» το 1-0 το οποίο έμεινε ως το τελικό σφύριγμα. Ο Ισπανός στράικερ έφτασε έτσι τα τρία γκολ με τη φανέλα των Φθιωτών τη φετινή σεζόν, ενώ έχει μοιράσει και δύο ασίστ.Μετά το 1-0 ο Παναιτωλικός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν είχε τον τρόπο να δημιούργησε αξιόλογες φάσεις απέναντι στην Λαμία, η οποία έκανε σωστή διαχείριση και κράτησε χωρίς κανένα θέμα το προβάδισμα ως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Αγρινιώτες μπήκαν πιο δυναμικά και στο 51’ σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με τον Σενγκέλια να δίνει πάρε βάλε στον Καρέλη ο οποίος όμως αστόχησε από κοντά σε κενή εστία, μιας και ο Κοσέλεφ ήταν εκτός θέσης. Ο Έλληνας στράικερ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 81’ καθώς βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Λαμίας μετά από εξαιρετική πάσα του Ζοάο Πέδρο όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Η Λαμία που είχε δώσει μέτρα στους φιλοξενούμενους, θα μπορούσε να «κλειδώσει» το ματς στο 87’ με σουτ του Σίντκλεϊ αλλά ο Καπίνο αντέδρασε σωστά κρατώντας «ζωντανό» τον Παναιτωλικό. Παρόλα αυτά η ομάδα του Σούρερ δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη φάση στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι έμεινε με τρεις βαθμούς και χωρίς νίκη έπειτα από έξι παιχνίδια.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Βόκολου πήρε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από αυτή με τον Άρη (1-0) στο «Αθανάσιος Διάκος» και έπιασε προσωρινά Πανσερραϊκό και ΟΦΗ στην 5η θέση με εννέα βαθμούς.