Διακοπή λόγω ώρας στο παιχνίδι του Τσιτσιπά με τον Μάρεϊ - Την Παρασκευή (7/7) η συνέχεια

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
7/7/2023 00:54
Ο αγώνας μεταξύ του Στέφανου Τσιτσιπά και του Άντι Μάρεϊ για το δεύτερο γύρο του Wimbledon διακόπηκε λόγω του προχωρημένου της ώρας και θα συνεχιστεί την Παρασκευή (7/7) με τον Βρετανό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ο κανονισμός προβλέπει πως τα παιχνίδια πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως τις 23:00 ώρα Αγγλίας, κάτι που δεν επρόκειτο να συμβεί με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Μάρεϊ και τον Τσιτσιπά που αγωνιζόντουσαν ήδη για 2 ώρες και 53 λεπτά.

Γι' αυτόν τον λόγο οι δύο τενίστες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους το απόγευμα της Παρασκευής (7/7), καθώς η αναμέτρηση θα συνεχιστεί μετά το φινάλε του παιχνιδιού του Κάρλος Αλκαράθ με τον Αλεξάντρ Μίλερ.Όσον αφορά τον αγώνα οι δύο τενίστες πηγαίναν χέρι-χέρι στο πρώτο σετ, κρατούσαν το σερβίς τους έχοντας αμφότεροι καλά χτυπήματα χωρίς να ρισκάρουν ιδιαίτερα. Ο Τσιτσιπάς είχε πολύ καλά πρώτα σερβίς, έφτασε κάποιες στιγμές κοντά στο break χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Έλληνας τενίστας στο 11ο game είχε set point όμως ο Μάρεϊ έβγαλε αντίδραση και οδήγησε το set στο tie break.

Εκεί όμως ο Τσιτσιπάς ήταν πιο ψύχραιμος, έκανε το mini break είχε απάντηση σε κάθε χτύπημα του αντιπάλου του και με 7-3 έκανε το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα του δεύτερου σετ θύμιζε αρκετά αυτή του πρώτου, με τον Τσιτσιπά να κάνει κάποια λάθη στην αρχή αλλά τον Μάρεϊ να μην τα εκμεταλλεύεται. Ο Βρετανός ωστόσο ήταν σωστός όταν σέρβιρε, ο Στέφανος έδειχνε αρκετά ψύχραιμος στα δικά του σερβίς και για άλλη μία φορά οι δύο τενίστες πήγαν σε tie break. Ο Μάρεϊ όμως έδειξε πιο αποφασισμένος, o Τσιτσιπάς έκανε λάθη και έτσι ο Σκωτσέζος έφτασε στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ με το «καλημέρα» είχαμε το πρώτο break του παιχνιδιού και μάλιστα με love game από τον Μάρεϊ ο οποίος πήρε από νωρίς προβάδισμα. Από εκεί και έπειτα ο Βρετανός κράτησε το σερβίς του, ο Τσιτσιπάς δεν είχε απάντηση και το τελικό 6-4 έδωσε προβάδισμα για το παιχνίδι στον Μάρεϊ που βρέθηκε μπροστά με 2-1.