21+

21+

Σέριε Α: 12x12 η Γιουβέντους, περίπατος για Ρόμα

18/1/2014 23:58
Με πρωταγωνιστή τον Αρτούρο Βιντάλ, η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Σαμπντόρια στο Τορίνο, έκανε το 12x12 στην Ιταλία και διατηρήθηκε στο -8 από την Ρόμα η οποία κέρδισε με 3-0 την Λιβόρνο στο Ολίμπικο.

Ασταμάτητη είναι στην Ιταλία η Γιουβέντους η οποία κέρδισε με 4-2 τη Σαμπντόρια και σημείωσε την 12η σερί νίκη της στη Σέριε Α, διευρύνοντας το ρεκόρ συλλόγου!

Η «Γηραιά Κυρία» είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρτούρο Βιντάλ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα (όσα σημείωσε πέρσι σε όλη τη σεζόν).Ο Χιλιανός άσος άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ στο 24’ ο Γιορέντε διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η Σαμπντόρια μείωσε στο 38’ με αυτογκόλ του Μπαρτζάλι, ωστόσο στο 41’ ο Βιντάλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 3-2 στο 70’ με τον Γκαμπιαντίνι ο οποίος στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι!

Κάπου εκεί ανέλαβε ο Πογκμπά ο οποίος με βολίδα εκτός περιοχής, «έγραψε» το τελικό 4-2 στο 78ο, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την Γιουβέντους, η οποία έφτασε τους 55 βαθμούς και παραμένει στο +8 απo τη δεύτερη Ρόμα.

Περίπατος για Ρόμα

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε κόντρα στη Λιβόρνο η Ρόμα η οποία κέρδισε με 3-0 στο Ολίμπικο και διατήρησε τη διαφορά 8 βαθμών από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Οι «τζιαλορόσι» έχοντας βασικό τον Βασίλη Τοροσίδη, πήραν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντέστρο (είχε προηγηθεί οφσάιντ), ενώ στο 36’ ο Στρούτμαν έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η Λιβόρνο δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ντε Σάνκτις και στο 76’ ο Λιάγιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρόμα η οποία παραμένει στο -8 από τη Γιουβέντους.