21+

21+

21+

21+

Σάκκαρη - Κόστιουκ 1-2: Πρόωρο «αντίο» και στο Wimbledon για τη Μαρία, έμεινε ξανά εκτός από τον πρώτο γύρο

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
5/7/2023 18:06
Σ' ένα παιχνίδι που έμοιαζε με... Μαραθώνιο εξαιτίας των διακοπών λόγω βροχής, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-0, 5-7, 2-6) από τη Μάρτα Κόστιουκ και δεν πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Wimbledon, εκεί όπου η Ουκρανή θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού της Ρίσκε με την Μπαντόσα.

Η Σάκκαρη μετά την αποτυχία στο Roland Garros, έμεινε για δεύτερο σερί Grand Slam εκτός από τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, κάτι που μαρτυρά ότι δεν διανύει περίοδο φόρμας, παρά το γεγονός ότι σταθερά βρίσκεται στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης, αδυνατώντας όμως να κάνει το βήμα παραπάνω στην καριέρα της, έχοντας φτάσει πλέον κοντά στα 28 της χρόνια που θα τα κλείσει σε είκοσι μέρες.Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο σετ και κατόρθωσε να το κατακτήσει με 6-0, δίχως να χάσει δηλαδή ούτε ένα γκέιμ κι έχοντας διαρκώς πολύ καλές επιλογές στα χτυπήματά της.

Ενώ είχε το προβάδισμα με 5-0, ξέσπασε μπόρα και οι δύο τενίστριες αποχώρησαν άρον άρον από το κορτ. Όταν επέστρεψαν πάντως δεν είχε πρόβλημα να κλείσει το σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου κομματιού του αγώνα, ήταν φανερό ότι η Ουκρανή ήθελε να φανεί πιο ανταγωνιστική. Μεσολάβησε μία νέα διακοπή εξαιτίας της βροχής και στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στο πέμπτο γκέιμ η Κόστιουκ έκανε το «μπρέικ» για το 2-3, όμως η Σάκκαρη απάντησε άμεσα κάνοντας κι εκείνη με τη σειρά της για το 3-3 και αποκαθιστώντας την ισορροπία.

Έπειτα από πολύ μεγάλη «μάχη» όμως υπήρξε νέο «σπάσιμο» του σερβίς για το 3-4 της Κόστιουκ. Η τελευταία είχε πλέον το μομέντουμ στην πλευρά της κι έφτασε στο 5-3, πλησιάζοντας στην κατάκτηση του σετ.

Η Σάκκαρη πάντως δεν τα παράτησε και δεν μείωσε απλά σε 4-5, όμως ισοφάρισε στη συνέχεια με «μπρέικ» για το 5-5, προσπαθώντας να τελειώσει τον αγώνα στα δύο σετ.

Αντί να «χτίσει» πάνω σε αυτό όμως, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε σωρεία αβίαστων λαθών και δέχτηκε νέο «μπρέικ» για το 5-6. Η Ουκρανή έκλεισε το σετ με 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1, βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Το τρίτο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε άσχημα για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, καθώς στο τρίτο γκέιμ η Κόστιουκ έκανε «μπρέικ» για το 1-2.

Η... κατρακύλα της Σάκκαρη ήταν φανερή και δέχτηκε και δεύτερο «σπάσιμο» για το 1-4, με την Ουκρανή να κρατάει το σερβίς της και να φτάνει στο 5-1, «αγκαλιάζοντας» τη νίκη και την πρόκριση. Η Ελληνίδα πάντως έδωσε μία μικρή απάντηση μειώνοντας 5-2.

Παρ' όλα αυτά η 28χρονη έμοιαζε να τα έχει παρατήσει και «λύγισε» χάνοντας 6-2 και μένοντας πρόωρα εκτός συνέχειας του Wimbledon, κάτι που είχε συμβεί και στο Roland Garros.