21+

21+

21+

21+

Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: «Σφυροκόπησαν» οι Περιστιεριώτες, άντεξαν οι φιλοξενούμενοι με ήρωα Τσιντώτα

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
8/4/2023 18:56
Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απέσπασαν ισοπαλία 1-1 έχοντας ήρωα τον τερματοφύλακα Παναγιώτη Τσιντώτα, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Stoiximan Super League.

Οι Περιστεριώτες παρέμειναν αήττητοι και με 34 βαθμούς είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έχει συμπληρώσει δώδεκα σερί αναμετρήσεις δίχως «τρίποντο», παρ' όλα αυτά με τον πόντο που πήρε έφτασε στους 24 και συνεχίζει να παλεύει για τη σωτηρία, καθώς απέχει τρεις από την επικίνδυνη ζώνη.Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7' με τον Αγκιμπού Καμαρά.

Παρ' όλα αυτά η απόδοσή τους έπεσε στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης είκοσι λεπτά αργότερα με τον Παμλίδη να πλασάρει ψύχραιμα τον Γιαννιώτη για το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη υπήρχε μόνο μία ομάδα μέσα στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Ατρόμητος. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 60' δημιούργησαν αρκετές σημαντικές στιγμές, με τον έμπειρο Παναγιώτη Τσιντώτα όμως να «κατεβάζει ρολά» και να διατηρεί απαραβίαστη την εστία του σε τρεις περιπτώσεις.

Οι παίκτες του Κρις Κόουλμαν συνέχισαν να πιέζουν και στο τελευταίο πεντάλεπτο είχαν δύο δοκάρια. Αρχικά σε κεφαλιά του Εραμούσπε στο 87', με τον έμπειρο αμυντικό των φιλοξενούμενων να σώζεται από το δοκάρι μετά την απροσεξία του και στο 90' η σέντρα-σουτ του Ρομπάιγ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Γκορτσίλα που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (81΄Φριντζόνσον), Κλωναρίδης (74΄Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (73΄Κιάρτανσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52΄Μπακαδήμας), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Ροσέρο (63΄Νίνης), Παμλίδης (80΄Μπάλαν), Σταματελόπουλος (80΄ Μορέιρα).