ΟΦΗ – Βόλος 0-0: Ο Κλέιμαν κράτησε «όρθιους» τους Βολιώτες (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
3/1/2023 19:15
Ο Βόλος με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Κλέιμαν κράτησε στο 0-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και πέρασε προσωρινά μόνος στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Δεν είχε γκολ το πρώτο παιχνίδι της Σούπερ Λιγκ για το 2023. ΟΦΗ και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Ηράκλειο, με τους Κρητικούς να ήταν καλύτεροι αλλά να πέφτουν πάνω στον εκπληκτικό Κλέιμαν ο οποίος κατέβασε ρολά, χαρίζοντας το βαθμό στους Βολιώτες.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μέρος έχοντας τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 8’ ο Ντίκο αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, ενώ στο 45’ βρέθηκε ξανά απέναντι στον γκολκίπερ του Βόλου έπειτα από εκπληκτική πάσα του Νέιρα, όμως ο Ισραηλινός κράτησε το μηδέν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΟΦΗ απείλησε ξανά με κεφαλιά του Τοράλ έπειτα από χτύπημα κόρνερ αλλά ο Άλχο απέκρουσε στη γραμμή.Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 58’ βρήκε δίχτυα με τον Λάρσον έπειτα από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Βόλος κατάφερε να ισορροπήσει και στο 78’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι αλλά η κεφαλιά-ψαράκι του Κούτσια πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα άνηκε στους Κρητικούς, όταν σε στατική φάση ο Περέα έπιασε κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εξ επαφής, κρατώντας το 0-0.

Με το βαθμό ο ΟΦΗ πέρασε μόνος στην 10η θέση με 12 βαθμούς και στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Βόλος έφτασε τους 26 και πέρασε μόνος του στην 5η θέση με +1 από τον 6ο Άρη που αντιμετωπίζει αύριο (4/1) τον ΠΑΟΚ. Αξιοσημείωτο πως η ομάδα του Μπράτσου έμεινε στο μηδέν για 4ο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα.