21+

21+

Τσιτσιπάς: «Λύγισε» τον Μεντβέντεφ κι έμεινε «ζωντανός» για τους «4» του ATP Finals (video)

17/11/2022 02:08
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τρομερή ανατροπή στο φινάλε, νίκησε με 2-1 σετ τον Ντανίλ Μεντβέντεβ, πήρε την πρώτη νίκη στο ATP Finals στο Τορίνο και την Παρασκευή (18/11) θα παίξει με τον Αντρέι Ρούμπλεφ για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι που διήρκησε δύο ώρες και 24 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεβ, καθώς βρέθηκε να χάνει με 3-5 στο 3ο σετ, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 6-3, 6-7(11), 7-6(1) και να μείνει ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals στο Τορίνο.Ο Έλληνας τενίστας ήταν κυρίαρχος στο 1ο σετ, στο οποίο βρήκε από νωρίς ρυθμό, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και εν τέλει το κατέκτησε με 6-3, έχοντας είχε ποσοστό 81% στο 1ο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ κανείς δεν κατάφερε να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου και με το σκορ στο 6-6, όλα κρίθηκαν στο tie break, το οποίο ήταν συγκλονιστικό. Ο Μεντβέντεφ προηγήθηκε 4-1, ο Τσιτσιπάς προσπέρασε σε 5-4 αλλά στη συνέχεια έχασε τρία match point. Από την πλευρά του, ο Μεντβέντεβ έχασε τρία σετ πόιντ αλλά εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 παίρνοντας το δεύτερο σετ με 13-11!

Στο 3ο σετ με την ψυχολογία να ήταν υπέρ του Μεντβέντεβ τα πράγματα δεν κυλούσαν καλά. Ο Τσιτσιπάς υπερασπίστηκε μεν το σερβίς του στα πρώτα τρία game αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε πόντο σ' αυτά του αντιπάλου του. Με το σκορ στο 3-3, ο Μεντβέντεβ κατάφερε το break και στη συνέχεια έκανε το 5-3, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ωστόσο ο Έλληνας τενίστας έδειξε χαρακτήρα, ισοφάρισε σε 5-5 με μπρέικ στο σερβίς του Ρώσου για το ματς και το παιχνίδι κρίθηκε στο tie break. Εκεί η ψυχολογία ήταν στον Τσιτσιπά, ο οποίος προηγήθηκε με 6-0 και εν τέλει πήρε τη νίκη με 7-1.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του 24χρονου στο φετινό ATP Finals μετά την ήττα της πρεμιέρας με τον Νόβακ Τζόκοβιτς και την Παρασκευή (18/11, 16:00) θα παίξει με τον Αντρέι Ρούμπλεφ για την πρόκριση στα ημιτελικά.