21+

21+

21+

21+

Ελλάδα - Τσεχία 94-88: Νίκησε και προκρίθηκε στους «8» ακόμα και στην κακή της μέρα (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
11/9/2022 23:39
Η «επίσημη αγαπημένη» επέστρεψε στα προημιτελικά του Eurobasket αφού μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε της Τσεχίας με 94-88 και πλέον έχει μπροστά της την οικοδέσποινα Γερμανία (13/9) ως τελευταίο εμπόδιο πριν την ζώνη των μεταλλίων.

Παρά το γεγονός πως έδωσε δικαιώματα -τουλάχιστον για ένα ημίχρονο- η Ελλάδα κατάφερε να «τιμήσει» τον τίτλο του φαβορί. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μόλις 4 πόντους, τελικά σταμάτησε στους 27, μαζεύοντας επίσης 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Καλάθης (14 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ο Παπαπέτρου (13 πόντοι), ο Παπανικολάου (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο κομβικός Λαρεντζάκης.

Από την άλλη, για τους Τσέχους ξεχώρισαν οι Βέσελι (21 πόντοι με 10/13 δίποντα), Χρούμπαν (17 πόντοι) και Σατοράνσκι (17 ασίστ, 8 ριμπάουντ).

Το ματς

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι και με με τον Παπαγιάννη να χτυπάει μέσα από την ρακέτα κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, την στιγμή που οι Τσέχοι περίμεναν τα πάντα από τον Βέσελι και έτσι μετά από 5 λεπτά αγώνα το προβάδισμα υπέρ της Ελλάδας έφτασε τους 10 πόντους. Η συνέχεια όμως μόνο ανάλογη δεν ήταν, αφού με μεγάλα καλάθια των Σατοράνσκι και Χρούμπαν έτρεξε επί μέρους σκορ 7-0 αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ, το οποίο όμως δεν βοήθησε, αφού η εθνική παρέμεινε «υπνωτισμένη» με το συνολικό σερί των Τσέχων να φτάνει το 14-4 και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (20-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί τρομερή τάπα, αλλά να δέχεται τεχνική ποινή επειδή την πανηγύρισε μπροστά στον πάγκο των Τσέχων.

Η Ελλάδα συνέχισε να αδυνατεί να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Βέσελι, ο οποίος ήταν ασταμάτητος. Την ίδια στιγμή οι Τσέχοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με συνεχές double team, αλλά η «γαλανόλευκη» περιφέρεια φώναξε «παρούσα» και με τον Καλάθη να εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75 μ. η εθνική πέρασε μπροστά με 36-32 3:30 λεπτά πριν τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ένα νέο σερί 7-0 των Τσέχων όμως έφερε ξανά στο -3 την εθνική, με τον Άουντα να αναλαμβάνει δράση στην συνέχεια και το πρώτο ημίχρονο να λήγει με το σκορ 45-41 για την Τσεχία.

Η Τσέχια ακολούθησε την ίδια αμυντική... συνταγή στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Νικ Καλάθης «τιμώρησε» από τα 6.75, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέβασε στροφές και η Εθνική, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, προσπέρασε στο 25΄ με 50-49. Οι Τσέχοι βρήκαν τα μακρινά σουτ και ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά με τον Λαρεντζάκη να δίνει ανάσα από τα 6.75 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κερδίζει... γκολ-φάουλ στο 28΄, η Εθνική έγραψε το 61-60. Η κακή περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας, όμως, έδωσε το ελεύθερο τρίποντο στον Μπόχατσικ, ο οποίος διαμόρφωσε το 61-63, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ των Τσέχων «όπλισαν» το χέρι του Κίζλινκ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, με τον 29χρονο γκαρντ να ευστοχεί από τα 9 μέτρα για το 63-67.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να αφυπνίζεται στην τέταρτη περίοδο, η ελληνική ομάδα προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και ενώ είδε τον Χρούμπαν να βρίσκει στόχο πίσω από τα 6.75 στο 33΄ (69-70), η απάντηση του Κώστα Σλούκα από την ίδια θέση ήταν άμεση (72-70), ενώ στην συνέχεια στον αιφνιδιασμό με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο η «γαλανόλευκη» ξέφυγε με +4 (74-70 στο 34΄). Το τρίποντο του Λαρεντζάκη (78-70 στο 35΄) φάνηκε να δίνει την ώθηση στην Εθνική, αλλά το πείσμα των Τσέχων έφερε νέα αναστάτωση. Ωστόσο, δύο κολλητά τρίποντα (από Γιάννη Αντετοκούνμπο και Γιαννούλη Λαρεντζάκη) επανέφεραν την... τάξη στο 38΄ (88-78), ενώ ο «Greek Freak» φρόντισε με νέα «βόμβα» να «σφραγίσει» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)