ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 1-0: Νίκησε αλλά δεν έπεισε ο «Δικέφαλος του Βορρά»

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
20/8/2022 23:37
Ο ΠΑΟΚ χωρίς να «θαμπώσει» με την απόδοσή του και φτάνοντας να παίξει με την... φωτιά νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στην Τούμπα και ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα της Superleague.

Το γκολ του Τόμας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (7') στάθηκε αρκετό στον ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε με αρκετούς νεαρούς παίκτες, ώστε να πάρει την νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό στην Τούμπα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Δεν το έβαλε ο Καρέλης, δεν συγχώρεσε ο Τόμας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με σημαντική χαμένη ευκαιρία για τους Αγρινιώτες στο 6’. Ο Νίκος Καρέλης, παίρνοντας την μπάλα από λάθος του Μάριου Τσαούση, δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Ντόμινικ Κοτάρσκι, πιεζόμενος από τον Ίνγκι Ίνγκασον. Έτσι αφού δεν ήρθε το 0-1, στο επόμενο λεπτό έγινε το 1-0. Ο συνδυασμός των Λευτέρη Λύρατζη-Κάλεντ Νάρεϊ, έφερε την προβολή του Τόμας για το παρθενικό γκολ του Ισπανού με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Γιάννης Ανέστης κράτησε στο ματς τους φιλοξενούμενους, έχοντας «απάντηση» στις προσπάθειες των Κωνσταντίνου Κουλιεράκη (19’), Τόμας (31’), Ίνγκασον (43’) και Γιάσμιν Κούρτιτς (45’).

Έπαιξε με την... φωτιά αλλά δεν το πλήρωσε ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια χαμένη ευκαιρία του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ (47’) για τους γηπεδούχους ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Φεντερίκο Ντουάρτε. Ο Ντάγκλας Αουγκούστο αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 71’ ενώ τρία λεπτά μετά, ο Ανέστης απομάκρυνε σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Λύρατζη.

Ο Αουγκούστο σπατάλησε ακόμη μία μοναδική ευκαιρία για τους «ασπρόμαυρους» στο 88’, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν το «πλήρωσε» αφού ο Λεβάν Σενγκέλια στο 89’ απέτυχε να νικήσει τον Κοτάρσκι με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από λάθος της «ασπρόμαυρης» άμυνας και έτσι το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (81’ Σάστρε), Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Ντάντας (71’ Ράφα Σοάρες), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Νάρεϊ (81’ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (65’ Ελ Καντουρί), Τόμας (71’ Ολιβέιρα).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (81’ Βαρόνε), Φλόρες, Ντουάρτε (81’ Ξενιτίδης, Ντίας (71’ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (57’ Νταγκό), Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο).