21+

21+

Σέριε Α: Άλωσε το «Ολίμπικο» η Νάπολι

3/12/2013 00:48
Η Νάπολι πήρε σπουδαία νίκη με 4-2 απέναντι στην Λάτσιο μέσα στο «Ολίμπικο» και διατήρησε το -6 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η Νάπολι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, φεύγοντας με το «διπλό» από την έδρα της Λάτσιο (4-2) με αποτέλεσμα να μείνει σε απόσταση έξι βαθμών από την Γιουβέντους.

Οι «παρτενοπέι» δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, καθώς η Λάτσιο ήταν πιο απειλητική και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Καντρέβα προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ρέινα, ωστόσο στο 24’ ο Ιγκουαίν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα, δίνοντας το προβάδισμα στην Νάπολι.Η απάντηση ήταν άμεση από τους «λατσιάλι» οι οποίοι ένα λεπτό μετά ισοφάρισαν χάρη σε αυτογκόλ του Μπεχράμι!

Ωστόσο στο 50’ ο Πάντεφ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, κάνοντας το 2-1, ενώ ο Ιγκουαΐν έπειτα από αντεπίθεση στο 72’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Νάπολι.

Η Λάτσιο κατάφερε να μειώσει στο 88’ με ωραία προσπάθεια του Κεϊτά, όμως δύο λεπτά μετά ο Καγιεχόν «σφράγισε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Έτσι η Νάπολι έφτασε τους 31 βαθμούς, 6 λιγότερους από την πρωτοπόρο Γιουβέντους και τρεις από την δεύτερη Ρόμα, ενώ η Λάτσιο παρέμεινε στους 17 και συγκατοικεί στην 8η θέση μαζί με Μίλαν, την Πάρμα και την Αταλάντα.