21+

21+

«Καθάρισε» τον ΠΑΣ με τους Φερνάντες ο Βόλος (video)

8/8/2022 00:12
Με γκολ των Πάολο και Βίκτορ Φερνάντες ο Βόλος επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό και προκρίθηκε στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά «Φλόγα» όπου θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.

Ο Βόλος ήταν ο νικητής στο δεύτερο ημιτελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά διεξάγεται με σκοπό την ενίσχυση του Ορφανοτροφείου Βόλου και του ιδρύματος ΕΛΕΠΑΠ. Οι Βολιώτες επικράτησαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό και έκλεισαν θέση στον τελικό με τον ΟΦΗ, ο οποίος νωρίτερα νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.Ο ΠΑΣ Γιάννινα πατούσε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο, ανταπεξήλθε της πίεσης που του ασκούσαν οι γηπεδούχοι και στο 16’ έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ με τον Παμλίδη αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εξ επαφής κρατώντας το μηδέν.

Στη συνέχεια ο Βόλος ανέβασε την απόδοση του και λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32’) πήρε το προβάδισμα με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάολο Φερνάντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές αλλά έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 60’ όταν μετά από κόρνερ ο Μπαγκαλιάνης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε με το ένα χέρι. Η συνέχεια άνηκε στον Βόλο, ο οποίος στο 63’ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Άλχο και τρία λεπτά μετά διαμόρφωσε το 2-0 με κοντινή προβολή του Βίκτορ Φερνάντες έπειτα από γύρισμα παρε-βάλε του Φαν Φέερτ.

Βόλος (Οσβάλντ Τανσό): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης, Ματίγια, Μπαριέντος, Βίκτορ Φερνάντεθ, Πάολο Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πριόρ, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίμας, Ροσέρο, Κύρκος, Παμλίδης.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Σούλης, Τσάβος, Ποζνάνσκι, Μπαγκαλιάνης, Κιάκος, Αλ. Λώλης, Τσίρης, Λιάσος, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ρίζος, N. Λώλης