21+

21+

Άγιαξ – Αϊντχόφεν 3-5: Το Σούπερ Καπ στην PSV με φοβερό Τιλ! (video)

30/7/2022 23:58
Με τον Γκους Τιλ να πετυχαίνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του, η Αϊντχόβεν κέρδισε με 5-3 τον Άγιαξ στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ολλανδίας για 13η φορά στην ιστορία της.

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Ολλανδία ανήκει στην Αϊντχόβεν. Η PSV στο ντεμπούτο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ στον πάγκο της, κέρδισε με το «χορταστικό» 5-3 του Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ και σήκωσε το Σούπερ Καπ Ολλανδίας για 13η φορά και 2η διαδοχική.

Ο Άγιαξ ,που βρίσκεται σε μεταβατική φάση και έχει νέο προπονητή στον πάγκο τον Άλφρεντ Σρόιντερ, πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με σουτ του Μπέργκβαϊν. Η απάντηση της Αϊντχόφεν ήρθε στο 32’ με τον Τιλ, ο οποίος στρο 43’ «άγγιξε» την ανατροπή αλλά ο γκολκίπερ του Αίαντα του αρνήθηκε το δεύτερο γκολ. Αυτό πάντως δεν άργησε πολύ αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολλανδός χαφ σκόραρε με κεφαλιά, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στο 54’ με τον Άντονι, ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Αϊντχόφεν, τον προσπέρασε και σκόραρε σε κενή εστία για το 2-2. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς στο 66’ ο Γκάκπο εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας γράφοντας το 3-2 ενώ τρία λεπτά μετά ο Τιλ πήρε τη σκυτάλη και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους κυπελλούχους Ολλανδίας.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας κατάφεραν να μειώσουν σε 4-3 στο 72’ με όμορφο γκολ του Κουντούς και πίεσε για την ισοφάριση όμως στο 78’ έχασε με αποβολή τον Μπάσι και στο 90+2’ ο Σίμονς έριξε τη… χαριστική βολή, διαμορφώνοντας το τελικό 5-3.