21+

21+

Φιλική τεσσάρα της Γιουνάιτεντ στην Λίβερπουλ (video)

12/7/2022 18:26
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Λίβερπουλ σε φιλικό παιχνίδι στην Μπανγκόκ, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Έρικ Τεν Χαγκ στον πάγκο της.

Σε παράταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το φιλικό παιχνίδι με την Λίβερπουλ στην Μπανγκόκ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» που είχαν μια επιπλέον εβδομάδα προετοιμασίας, ισοπέδωσαν με 4-0 τους «κόκκινους» που προχώρησαν σε αρκετούς πειραματισμούς, με τον Γιούργκεν Κλοπ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε 32 παίκτες.Τα τρία από τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, όπου η Λίβερπουλ είχε αρκετόυς αναπληρωματικούς. Στο 12’ ο Σάντσο άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στην εποχή Τεν Χαγκ, ενώ στο 30’ ο Φρεντ διπλασίασε το σκορ με ωραία λόμπα. Στο 32’ ο Κλοπ προχώρησε σε 10 αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς και τον Τσιμίκα αλλά ένα λεπτό μετά ο Μαρσιάλ έκανε το 3-0, αφού πρώτα έκλεψε την μπάλα από τον Ουίλιαμς.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Τεν Χαγκ να προχωρήσει σε 10 αλλαγές, ενώ ο Κλοπ έριξε τους βασικούς μετά το 61’, μεταξύ αυτών και τον Νούνιες ο οποίος έκανε ντεμπούτο. Η Γιουνάιτεντ αμύνθηκε αποτελεσματικά κόντρα στα δυνατά χαρτιά της Λίβερπουλ και στο 76’ έκανε το 4-0 με τον Πελίστρι έπειτα από εντυπωσιακή αντεπίθεση.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Κλοπ είχε δοκάρι με τον Σαλάχ για να μειώσει το σκορ στο 87' ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Νούνιες αστόχησε εξ επαφής.

Αξιοσημείωτο ότι η Γιουνάιτεντ σημείωσε 4 γκολ με 1.5 xGoal, ενώ η Λίβερπουλ κανένα σε 18 σουτ που αντιστοίχησαν σε 1.7 xG.

Μετά το παιχνίδι, ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ, Τεν Χαγκ δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος σήμερα. Ήταν μια ομάδα με εξαιρετική ψυχολογία και ξέρουμε ότι είναι μόνο η αρχή. Κάναμε κάποια λάθη στο πρέσινγκ, δεχτήκαμε μερικές ευκαιρίες αλλά δημιουργήσαμε αρκετά. Πρέπει να δουλέψω σκληρά για να σταματήσουμε τα λάθη αλλά φυσικά είμαστε χαρούμενοι. Ξέρω ότι έχουμε καλούς παίκτες. Ξεκινάμε να χτίζουμε την ομάδα και είμαι χαρούμενος από το πρώτο παιχνίδι. Η Λίβερπουλ έπαιξε με τρεις ομάδες, δεν ήταν στην πιο δυνατή της κατάσταση. Δεν θα υπερεκτιμήσουμε το αποτέλεσμα, όμως είδα μερικά πολύ καλά στοιχεία. Αρκετή ταχύτητα και δημιουργία μπροστά».

Λίβερπουλ (πρώτο 30λεπτο): Άλισον, Μαμπάγια, Φίλιπς, Γκόμεζ, Τσέιμπερς, Χέντερσον, Μόρτον, Καρβάλιο, Έλιοτ, Ντίας, Φιρμίνο

Λίβερπουλ (δεύτερο 30λεπτο): Άλισον, Φράουεντορφ, Μάτιπ, Γουίλιαμς, Τσιμίκας, Μίλνερ, Μπάιτσετιτς, Κλάρκσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Κλαρκ, Τζόουνς

Λίβερπουλ (τρίτο 30λεπτο): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τιάγκο, Σαλάχ, Νούνιες, Χιλ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρώτο ημίχρονο): Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελοφ, Βαράν, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ, Σάντσο, Ράσφορντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (δεύτερο ημίχρονο): Ντε Χέα (68', Χίτον), Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί, Τέλες, Μαλάσια, Σάβατζ, Ικμπάλ, Ελάνγκα, Φαν Ντε Μπέεκ, Πελίστρι, Ντιαλό