Άλκμααρ - ΠΑΟΚ 2-2: «Διπρόσωπος» ξανά

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
6/7/2022 22:01
Ο ΠΑΟΚ είχε καλές και κακές στιγμές στο φιλικό με την Άλκμααρ και παραχώρησε ισοπαλία 2-2, αν και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά.

Οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς με τον Ζίβκοβιτς και μάλιστα διπλασίασαν τα τέρματά τους με προβολή του Μιχάι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο. Ωστόσο στη συνέχεια προδόθηκαν από τα αμυντικά κενά τους και η ΑΖ μείωσε αρχικά με τον Βαγγέλη Παυλίδη, πριν ισοφαρίσει ο Γκρίφιτ στο τελικό 2-2.

Το συγκρότημα του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ το οποίο και ήρθε στο πεντάλεπτο με τον Σέρβο εξτρέμ Αντρίγια Ζίβκοβιτς.Οκτώ λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια ο Κάργας πήρε την κεφαλιά και με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία, ο έτερος στόπερ Μιχάι την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι Ολλανδοί έβγαλαν αναμενόμενη αντίδραση και στο 27', ήταν ένας Έλληνας αυτός που παραβίασε την εστία του Κοτάρσκι. Ο Παυλίδης με διαγώνιο σουτ νίκησε τον νεοφερμένο γκολκίπερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης για το 2-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες και τις δύο ομάδες να μην αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο μετά τις αλλαγές που έκαναν τα τεχνικά επιτελεία.

Στο 71' πάντως η Άλκμααρ βρήκε την ισοφάριση με τον Γκρίφιτ και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος του φιλικού του «Δικεφάλου του Βορρά» ο οποίος σε ορισμένα διαστήματα αρέσει και σε κάποια άλλα προβληματίζει με την εικόνα του έως τώρα.

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βάινταλ, Φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Βέρχουλστ, Μίντζο, Βίτρι, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ραϊντενς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιθ και Σάουτεν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46’ Ζίβκο Ζίβκοβιτς), Λύρατζης (46’ Σάστρε), Κάργας (61’ Κουλιεράκης), Μιχάι (46’ Ίνγκασον), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (46’ Ντόουγκλας), Τσιγγάρας (46’ Ντάντας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (46’ Λάμπρου), Φελίπε Σοάρες (61’ Κούρτιτς), Τσαούσης (46’ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (46’ Τζίμας).