Roland Garros: Μάγκας Τσιτσιπάς «πέταξε» στον τρίτο γύρο (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
26/5/2022 22:49
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Ζντένεκ Κολάρ, όμως ήταν αλύγιστος και με νίκη 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6) πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Roland Garros, αν και χρειάστηκε περισσότερες από τέσσερις ώρες για να τα καταφέρει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει απέναντί του στον τρίτο γύρο τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ ο οποίος αποτελεί αναμφίβολα έναν αντίπαλο στα μέτρα του και ο Τσιτσιπάς θεωρείται το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα του δεύτερου γύρου με τον Κολάρ, ο Τσέχος είναι αλήθεια ότι έβαλε πολύ δύσκολα στον περσινό φιναλίστ του Γαλλικού Όπεν και δεν είναι τυχαίο ότι οι δυο τους έπαιξαν για περισσότερες από τέσσερις ώρες μέχρι να προκύψει νικητής.Το πρώτο σετ ήταν το μοναδικό στο οποίο υπήρξε ξεκάθαρος κυρίαρχος κι αυτός ήταν ο Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε άνετα με 6-3.

Ο Κολάρ αντέδρασε στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα και θα κρινόταν ποιος θα έπαιρνε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς πήρε από νωρίς προβάδισμα αλλά τελικά έφτασε στο 2-0 επικρατώντας πολύ δύσκολα με 10-8.

«Μάχη» όμως έγινε και στο τρίτο σετ. Ξανά οι δύο τενίστες εξάντλησαν τα όριά τους και οδηγήθηκαν εκ νέου στο τάι μπρέικ. Εκεί αυτήν τη φορά χαμογέλασε ο Κολάρ με 6-3 κι έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε αρκετά καλά για τον Τσιτσιπά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πέμπτο γκέιμ «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και προηγήθηκε 3-2. Αμέσως μετά όμως δεν κράτησε το δικό του και οι δύο αντίπαλοι ήρθαν στα ίσα.

Για ακόμα μία φορά θα έλυναν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Κολάρ φάνηκε να «αγκαλιάζει» το 2-2, μια και βρέθηκε να προηγείται με 6-2 και είχε στη διάθεσή του τέσσερα σετ πόιντ.

Ο Τσιτσιπάς όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά με μία αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε την εις βάρος τους κατάσταση κι εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο ματς πόιντ που του παρουσιάστηκε τελειώνοντας τον αγώνα με 9-7.

Μέχρι στιγμής πάντως ο Έλληνας πρωταθλητής έχει βρεθεί στο κορτ για κάτι λιγότερο από οκτώ ώρες στους δύο πρώτους αγώνες του κι αυτό ίσως αποτελέσει πρόβλημα στη συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς έχει ήδη σπαταλήσει αρκετή ενέργεια κι έχει καταπονηθεί αρκετά.

Προς το παρόν όμως αυτό που έχει σημασία είναι ότι παρέμεινε «ζωντανός» και συνεχίζει να ονειρεύεται μία μεγάλη πορεία μέχρι το τέλος του δρόμου.