Roland Garros: Ο Τσιτσιπάς απέφυγε το κάζο με επική ανατροπή κόντρα στον Μουζέτι (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
25/5/2022 01:33
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κινδύνευσε να πέσει θύμα έκπληξης στο παιχνίδι του πρώτου γύρου του Ρολάν Γκαρός, ωστόσο ανέτρεψε την κατάσταση και με νίκη 3-2 σετ (5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2) σε κάτι παραπάνω από τρεις ώρες και τριάντα λεπτά και κατάφερε να αφήσει εκτός συνέχειας τον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν έχασε την ψυχραιμία του όταν βρέθηκε πίσω με δύο σετ διαφορά κι έκανε το παιχνίδι του, ανατρέποντας την κατάσταση και παίρνοντας πανάξια την πρόκριση για το δεύτερο γύρο, θέλοντας να πραγματοποιήσει μία αντίστοιχη πορεία με την περσινή, όταν έφτασε μέχρι τον τελικό όπου ηττήθηκε βέβαια από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.Το πρώτο σετ βρήκε τον Μουζέτι να κυριαρχεί στις λεπτομέρειες και να το κατακτά με 7-5, βάζοντας ιδιαίτερη πίεση στον Τσιτσιπά.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, με τον Ιταλό να κατορθώνει να επικρατήσει σε αυτήν την περίπτωση με 6-4, παίρνοντας πλέον σημαντικό προβάδισμα.

Η αντίδραση του Τσιτσιπά πάντως ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε. Όχι απλά δεν τα παράτησε αλλά έβγαλε την κλάση του στο χώμα κι αρχικά μείωσε τόσο εύκολα όσο δείχνει το υπέρ του 6-2 του τρίτου σετ.

Πλέον είχε αποκτήσει το μομέντουμ και ο 23χρονος τενίστας δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει την ευκαιρία της επιστροφής στο ματς να περάσει ανεκμετάλλευτη. Το έκανε κυριαρχώντας και στο τέταρτο σετ και φτάνοντας στο 2-2 με 6-3 αυτήν τη φορά.

Το πέμπτο και καθοριστικό σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον Έλληνα πρωταθλητή. Μόλις στο πρώτο γκέιμ έκανε το μπρέικ που έψαχνε στο σερβίς του Μουζέτι και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Χωρίς να υποπέσει σε λάθη, έφτασε στη νίκη με 6-2 και παράλληλα στην πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη φορά που ο Τσιτσιπάς γύρισε στην καριέρα του από 0-2 σετ και δεύτερη στο Γαλλικό Όπεν, καθώς το είχε πετύχει το 2020 απέναντι στον Χαβιέρ Μουνάρα και τότε στον πρώτο γύρο. Την ίδια στιγμή ο Μουζέτι γεύτηκε ξανά την πίκρα του αποκλεισμού αν και είχε «αέρα» δύο σετ, καθώς ο 20χρονος Ιταλός το είχε πάθει και πέρσι στον τέταρτο γύρο του Ρολάν Γκαρός απέναντι στο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς από τη στιγμή που απέφυγε το κάζο της πρεμιέρας μπορεί να ατενίζει το μέλλον του στη διοργάνωση με αισιοδοξία.

Άλλωστε στο δεύτερο γύρο θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Τσέχο Ζντένεκ Κόλαρ ο οποίος στα 26 του χρόνια παίζει για πρώτη φορά σε κυρίως ταμπλό ενός Γκραν Σλαμ και στον πρώτο γύρο έκανε την έκπληξη αποκλείοντας το Γάλλο Λούκας Πούιγ με 3-1 σετ.