21+

21+

Στον τελικό της Ρώμης ο Τσιτσιπάς, απέκλεισε με ανατροπή τον Σβέρεφ (video)

14/5/2022 18:16
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με ανατροπή (4-6, 6-3, 6-3) τον Αλεξάντερ Σβέρεφ και προκρίθηκε στον τελικό του Masters της Ρώμης για πρώτη φορά στην καριέρα του, εκεί όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς ή τον Κάσπερ Ρουντ.

Μετά από έναν συναρπαστικό ημιτελικό που διήρκησε 2 ώρες και 27 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε την αντίσταση του Αλεξάντερ Σβέρεφ με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-3) και προκρίθηκε στον τελικό του Masters της Ρώμης, παίρνοντας εκδίκηση από τον Γερμανό για την ήττα στον ημιτελικό της Μαδρίτης την περασμένη εβδομάδα.Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε με 6-4 το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη του Σβέρεφ (41) και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή (6-3, 6-3), εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο 1000ρι τουρνουά της Ρώμης για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ήταν η 8η νίκη του σε 12 ματς απέναντι στον Σβέρεφ και στον αυριανό (15/5) τελικό θα διεκδικήσει απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς ή τον Κάσπερ Ρουντ τον 3ο Masters τίτλο στην καριέρα του και 2ο τη φετινή χρονιά μετά από αυτόν που κατέκτησε στο Μόντε Κάρλο.