Βιγιαρεάλ-Γιουβέντους 1-1: Όλα ανοικτά στο Τορίνο (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
22/2/2022 23:56
Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Ισπανία και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Τορίνο.

Ο Βλάχοβιτς στα πρώτα δευτερόλεπτα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ανοίγοντας λογαριασμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, ισοφάρισαν με τον Παρέχο στο 66' οι φιλοξενούμενοι.

Η Βιγιαρεάλ αφού ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα από το γκολ ισορρόπησε το παιχνίδι και με την πίεση της στην επανάληψη έφτασε στην ισοφάριση, με τη Γιουβέντους να απειλεί ελάχιστα στο δεύτερο μέρος.Ρεκόρ Βλάχοβιτς και ιδανική αρχή

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Γιουβέντους καθώς με την συμπλήρωση των πρώτων 32 δευτερολέπτων άνοιξε το σκορ. Ο Βλάχοβιτς στην πρώτη του συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ, υποδέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ρούλι. Έγινε έτσι ο παίκτης που σκοράρει το πιο γρήγορο γκολ στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά την ώρα που η Βιγιαρεάλ προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της μετά το γκολ. Ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 13' είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με το σουτ του Λο Σέλσο από πλεονεκτική θέση να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Σέζνι.

Από εκεί και έπειτα οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο κινητικοί αλλά οι Μοράτα και ΜακΚένι δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Η Γιουβέντους ξεκίνησε εξίσου δυνατά και στην επανάληψη, ο Μοράτα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ. To «κίτρινο υποβρύχιο» προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να διασπάσει την άμυνα των «μπιανκονέρι» , πήρε την κατοχή και τελικά στο 66' κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Καπού βρήκε πολύ ωραία στην πλάτη της άμυνας τον Παρέχο και αυτός μπορεί να μην έπιασε «γεμάτα» το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι.

Το γκολ αυτό φάνηκε να δίνει ψυχολογία στους γηπεδούχους με τις δύο ομάδες στη συνέχεια όμως να επιδίδονται σε αρκετές μονομαχίες και να μην μπορούν να δημιουργήσουν. Χαρακτηριστικό είναι ότι η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 85' όταν ο Βλάχοβιτς πήρε την μπάλα με πλάτη έξω από την περιοχή, γύρισε και σούταρε αμέσως αλλά ο Ρούλι έπεσε και σταμάτησε το δυνατό σουτ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό στο Τορίνο.