Ατρόμητος - Λαμία 3-1: Ανατροπή παραμονής με ηγέτη τον Κουλούρη

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
10/2/2022 19:10
Ο Ατρόμητος νίκησε 3-1 τη Λαμία με ανατροπή σε εξ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι Περιστεριώτες επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από έξι διαδοχικούς αγώνες στους οποίους είχαν υποστεί πέντε ήττες κι αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε μία περίπτωση. Με αυτό το «τρίποντο» το συγκρότημα του Κρις Κόουλμαν έφτασε στους 13 βαθμούς και παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας με τέσσερις πόντους από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης.Στον αντίποδα η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στους 18 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας, υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τον Ιωνικό.

Προβάδισμα με Ελευθεριάδη για τη Λαμία

Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν χρόνο για να βρουν τα πατήματά τους, από τη στιγμή που δεν είχαν δώσει επίσημο παιχνίδι μετά τις 29/1 λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο 26' με τέρμα του Ελευθεριάδη και μάλιστα πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος έχασε δύο ευκαιρίες.

Το γύρισε με Κουλούρη και Άλιμπεκ

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επέμειναν και πίεσαν αναζητώντας την ισοφάριση. Στο 57' κέρδισαν πέναλτι και ο Κουλούρης το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά της ομάδας του Κόουλμαν και στο 70' η ανατροπή ολοκληρώθηκε ξανά με δράστη τον Ευθύμη Κουλούρη.

Η έμπνευση του έμπειρου τεχνικού να περάσει τον Άλιμπεκ στο γήπεδο στο 70', έμελλε να κρίνει και την αναμέτρηση. Ο Ρουμάνος επιθετικός στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Περιστερίου βρήκε δίχτυα στο 87' και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Τζοβάρας, Χατζηισαΐας, Μαυρομάτης, Κυβρακίδης, Χαρίσης, Όγκστουστ, Ναμπί (69΄Άλιμπεκ), Ροτάριο (75΄Κλωναρίδης), Μπεντινέλι(46΄Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (89΄Ντένιτς).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκέντσογλου (46΄Μπανγκουρά), Τζανδάρης, Νούνιες (73΄Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (79΄Τιρόνε), Καραμάνος, Βέλλιος (64΄Νινούα).