21+

21+

Κόπα Άφρικα: Στον τελικό για 2η σερί φορά η Σενεγάλη (video)

2/2/2022 23:16
Η Σενεγάλη νίκησε με 3-1 την Μπουρκίνα Φάσο και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής για 2η σερί φορά, όπου θα διεκδικήσει απέναντι σε Καμερούν ή Αίγυπτο το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της στο θεσμό. Ντιαλό (70’), Γκουεγιέ (76’) και Μανέ (86’) τα γκολ των νικητών.

Για δεύτερη σερί φορά η Σενεγάλη θα δώσει το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Τα «λιοντάρια της Τεράνγκα» νίκησαν με 3-1 την Μπουρκίνα Φάσο και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, ελπίζοντας αυτήν τη φορά να καταφέρουν να ανέβουν στο πρώτο σκαλί του βάθρου.Και τα τέσσερα γκολ του ημιτελικού σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το 1-0 ήρθε από συνεργασία των δύο στόπερ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιμπαλί επιχείρησε να κάνει το γυριστό όμως η μπάλα έφτασε στον Ντιαλό κι αυτός με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Το 2-0 ήρθε έξι λεπτά μετά έπειτα από ενέργεια του Μανέ, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον αμυντικό της Μπουρκίνα Φάσο και έδωσε πάρε-βάλε στον Γκουεγιέ, με τον μέσο της Παρί Σεν Ζερμέν να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας του.

Η Μπουρκίνα Φάση, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη φτάνοντας έως τα ημιτελικά, κατάφερε να μειώσει στο 82’ με τον Τουρέ ο οποίος σκόραρε με το γόνατο έπειτα από σέντρα του Καμπόρε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον ημιτελικό. Οι τυπικά γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά μετά από τραγική ασυνεννοησία στο 87’ η μπάλα έφτασε στην Σενεγάλη η οποία «χτύπησε» στην αντεπίθεση και «κλείδωσε» τη νίκη με άψογο τελείωμα του Μανέ. Το 3-1 έμεινε ως το φινάλε, με τον στόπερ του Ολυμπιακού, Παπίς Σισέ να περνάει στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Η Σενεγάλη προκρίθηκε για 3η φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής μετά το 2002 και το 2019. Αντίπαλος της θα είναι ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Καμερούν και Αίγυπτο.