Ιωνικός - Ατρόμητος 2-1: Βήμα παραμονής σ' ένα ημίχρονο! (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
29/1/2022 19:34
Ο Ιωνικός νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στη Νίκαια στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού βρήκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» φτάνοντας πλέον στους 17 βαθμούς και παραμένοντας στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας επτά πόντους από τους Περιστεριώτες. Οι τελευταίοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς, έχοντας πάντως έναν αγώνα λιγότερο από τους Νικαιώτες.

«Χτύπησε» με Κάνιας και ΛένιςΟ Ιωνικός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος από τον αντίπαλό του κι έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση «οδηγού». Το βρήκε στο 32' με φοβερό φαλτσαριστό σουτ του Κάνιας έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν χάσει τη συγκέντρωσή τους και στο 39' ο Λένις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ναμπί τον μεταμόρφωσε αλλά δεν έφτασε

Ο Κρις Κόλμαν αποφάσισε να περάσει στο ματς τον νεοαποκτηθέντα Ναμπί στο ημίχρονο και η διαφορά στην εικόνα του Ατρόμητου ήταν σημαντική.

Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ βοήθησε τους Περιστεριώτες να πάρουν τον έλεγχο και να παρουσιαστούν σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σάλομον στο 61' και πίεσαν αναζητώντας την ισοφάριση. Δημιούργησε αρκετές φάσεις μπροστά στην εστία των γηπεδούχων αλλά δεν κατάφερε να φέρει ποτέ το ματς στα ίσα. Στην κορυφαία του στιγμή που καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, ο «κεραυνός» του Ναμπί σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ Χουτεσιώτη και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ιωνικός: (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Μύγας, Κάνιας, Άοσμαν (76' Κιάκος), Ντάλσιο, Λένις (88' Βαφέας), Καμπράλ (86' Γιογκοσιάν), Μάντζης (76' Μάναλης)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46' Χατζηισαΐας), Ντένιτς (46' Ναμπί), Σάλομον, Χαρίσης (85' Έρλινγκμαρκ), Ροτάριου (75' Νταβιώτης), Μπεντινέλι (89' Τζαβίδας), Κουλούρης