21+

21+

21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Στους «16» με «τεσσάρα» η Ατλέτικο, μάχη Ζενίτ-Πόρτο για την 2η θέση (7ος όμιλος)

7/11/2013 01:01
Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία επικράτησε με 4-0 της Αούστρια Βιέννης, έκανε το 4x4 και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 1-1 έμειναν Ζενίτ και Πόρτο οι οποίες θα παλέψουν για την δεύτερη θέση.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην Αούστρια, με τον Μιράντα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με προβολή.

Στο 25’ ο Ραούλ Γκαρσία με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των Ισπανών, ενώ ο Φελίπε Λουίς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-0.Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε συνέχιζαν να επισκέπτονται τα καρέ των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο Λέντνερ κράτησε ανέπαφη την εστία του, πιάνοντας μάλιστα και πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα στο 75’.

Ωστόσο ο… Ισπανός φορ πήρε… ρεβάνς στο 82’, διαμορφώνοντας με πλασέ το τελικό 4-0 το οποίο στέλνει την Ατλέτικο στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μοιρασιά στην Αγία Πετρούπολη

Από την άλλη, μάχη για τη δεύτερη θέση θα δώσουν Ζενίτ και Πόρτο, οι οποίες έμειναν ισόπαλες 1-1στην Αγία Πετρούπολη.

Η Πόρτο ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, καθώς έχασε σημαντικές στιγμές για να πάρει νωρίς προβάδισμα, με τον Λοντίγκιν να κρατάει το μηδέν για τη Ζενίτ. Ωστόσο στο 23’ έπειτα από σέντρα του Ντανίλο, ο Λούτσο Γκονζάλες έπιασε την κεφαλιά για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Ζενίτ αντέδρασε και πέντε λεπτά μετά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Χούλκ έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας των «δράκων».

Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σπαταλούν εκατέρωθεν ευκαιρίες για ένα 2ο γκολ.

Η μεγαλύτερη εξ’ αυτών ήταν το χαμένο πέναλτι του Χουλκ στο 51’, με τον Βραζιλιάνο να μην καταφέρνει να «πληγώσει» για 2η φορά την πρώην ομάδα του.
Το 1-1 παρέμεινε ως το φινάλε, με αποτέλεσμα η Ζενίτ να φτάσει τους 5 βαθμούς έναντι 4 της Πόρτο.