21+

21+

Τσάμπιονς Λιγκ: Μοιρασιά στο Τορίνο, στο κόλπο η Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

6/11/2013 00:59
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γιουβέντους με την Ρεάλ στο Τορίνο (2-2), με τους πρωταθλητές Ιταλίας να μένουν τελευταίοι στον όμιλο, καθώς στο άλλο παιχνίδι η Κοπεγχάγη κέρδισε με 1-0 την Γαλατασαράι.

Η Γιουβέντους, που «καίγονταν» για βαθμούς, είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο πρώτο μέρος, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Εν τέλει στο 41’ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Πογκμπά, ο Βιδάλ εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 1-0.Ωστόσο, στην επανάληψη, το λάθος του Κάσερες επέστρεψε στην Ρεάλ να ισοφαρίσει, καθώς ο Ουρουγουανός έστειλε τη μπάλα στον Μπενζεμά και αυτός «σέρβιρε» στον Ρονάλντο ο οποίος έκανε το 1-1 στο 52’.

Στη συνέχεια, οι «μερέγχες» ανέβασαν ρυθμό και μετά το δοκάρι του Αλόνσο στο 56’, ο Μπέιλ στο 60' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, «γράφοντας» το 2-1.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε αντέδρασαν και έξι λεπτά μετά ο Γιορέντε ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι, η Ρεάλ έφτασε τους 10 βαθμούς και μόνο με… θαύμα θα χάσει την πρωτιά, ενώ αντίθετα η Γιουβέντους βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς!

Στο κόλπο η Κοπεγχάγη

Και αυτό διότι στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κοπεγχάγη έκανε την έκπληξη, παίρνοντας τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Γαλατασαράι στη Δανία και έφτασε τους 4 βαθμούς, όσους έχουν και οι Τούρκοι στην 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς προβάδισμα, καθώς μόλις στο 5’ ο Μπράατεν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Γιόργκενσεν σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Ωστόσο όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Γαλατά έπαιρνε τον έλεγχο και στο 35’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Φελίπε Μέλο να σημαδεύει το δοκάρι με κοντινή κεφαλιά.

Στην επανάληψη η «τσιμπόμ» πίεσε ασφυχτικά τη Κοπεγχάγη, ωστόσο παρά τις προσπάθειες των Ντρογκμπά και Γιλμάζ, κανείς τους δεν μπόρεσε να κερδίσει τον τρομερό Βάιλαντ ο οποίος κατέβασε ρολά, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του που μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης!