Λαμία - Άρης 0-1: «Απόδραση» με Μπράμπετς (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
18/10/2021 21:32
Ο Άρης έφυγε νικητής (0-1) από τη Λαμία χάρη σε γκολ του Μπράμπετς στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Με αυτό το «τρίποντο» οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στους 5 βαθμούς παρέα με τους Παναιτωλικό, Αστέρα Τρίπολης και Ιωνικό. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έμειναν στους 4 και την 11η θέση.

Άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες πριν το φινάλε του πρώτου μέρουςΟ Άρης ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με τον Μπερτόλιο, ωστόσο δεν έπαιζε ιδιαίτερα καλά στο πρώτο μέρος του αγώνα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μανούσο ο οποίος ανάγκασε τον Κουέστα σε καλή επέμβαση.

Τα πάντα άλλαξαν όμως στο 37'. Ο Ελευθεριάδης προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα αλλά ενώ το έκανε χτύπησε τον Σούντγκρεν. Ο διαιτητής Κουμπαράκης του έδειξε την άγουσα για τα αποδυτήρια και πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Το γκολ του Μπράμπετς αποδείχθηκε αρκετό

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν πέντε λεπτά μετά τη σέντρα στην επανάληψη -η οποία άργησε να αρχίσει εξαιτίας ενός προβλήματος με τα δίχτυα-. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο προωθημένος Μπράμπετς νίκησε τους πάντες στον αέρα και σκόραρε με κεφαλιά για το 0-1.

Θα περίμενε κανείς ότι ο Άρης θα κυριαρχούσε στη συνέχεια, ωστόσο αυτό δεν συνέβη και η εικόνα του στο χορτάρι ήταν ξανά προβληματική.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έπαιξαν για να «καθαρίσουν» το ματς αλλά για να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Αυτό παραλίγο να το πληρώσουν στο 61'. Ο Νούνιες σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Καραμάνο να αστοχεί προ κενής εστίας κι ενώ ο Κουέστα ήταν εξουδετερωμένος.

Το επίπεδο του ποδοσφαίρου στο τελευταίο ημίωρο ήταν χαμηλό και δίχως να αλλάξει κάτι μέχρι το σφύριγμα της λήξης, ο Άρης έφυγε από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας μ' ένα σημαντικό «τρίποντο», προβληματίζοντας ξανά με την απόδοσή του.

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (58' Τζανδάρης), Νούνιες, Μανούσος (58' Αραμπούλι), Τιρόνε (58' Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (14' Ελευθεριάδης), Καραμάνος

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Ματίγια (74' Εντιαγέ), Μαντσίνι (57' Γκαρσία), Γκάμα (74' Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο (90' Μάνος), Καμαρά