21+

21+

Super League Interwetten: Πλήρωσε την αστοχία του ο Ολυμπιακός (video)

12/9/2021 22:33
Ο Ολυμπιακός σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες στο τελευταίο μισάωρο απέναντι στον Ατρόμητο και το πλήρωσε, μένοντας στο 0-0 με τους Περιστεριώτες στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την πρεμιέρα της Super League Interwetten.

Για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2010-11 ο Ολυμπιακός δεν καταφέρνει να ξεκινήσει με νίκη το πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» «κόλλησαν» στο 0-0 με τον καλό οργανωμένο αμυντικά Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και μπήκαν με το αριστερό στη σεζόν.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πέταξε στα σκουπίδια 60 λεπτά παιχνιδιού, απειλώντας ελάχιστα τους Περιστεριώτες. Αντίθετα, η ομάδα του Λόπεθ «άγγιξε» το γκολ σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο μέρος. Στο 9’ ο Κουλούρης έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά ο Βάτσλικ ήταν στη σωστή θέση, ενώ στο 27’ ο Μουνίθ πήγε να βάλει το γκολ της αγωνιστικής με φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση, σημαδεύοντας το δοκάρι του Τσέχου γκολκίπερ.Ο Ολυμπιακός είχε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος και με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Ονιεκούρου αντί του ανέτοιμου Λόπες. Ο Ατρόμητος, που δεν είχε τελική στο δεύτερο ημίχρονο, αμύνθηκε αποτελεσματικά στο πρώτο τέταρτο αλλά στη συνέχεια δέχτηκε σφυροκόπημα από τους Πειραιώτες, που έχασαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 65’ η κεφαλιά του Σισέ από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ, ενώ στο 71’ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Πίριτς. Επτά λεπτά μετά ο Ονιεκούρου δεν μπόρεσε να σκοράρει με τακουνάκι από τη μικρή περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 87’ με τον Ονιεκούρου να δίνει πάρε βάλε στον Τικίνιο αλλά αυτός έπιασε αέρα και δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία. Στο 90+3’ το σουτ του Ανδρούτσου μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπα λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία Πίριτς-Χατζηϊσαία αλλά η προβολή του πέρασε άουτ. Στο 90+5΄οι Πειραιώτες έχασαν ακόμα μια ευκαιρία, αφού η μπάλα στρώθηκε στον Κούντε λίγο έξω από το ύψος του πέναλτι αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.