21+

21+

Κύπελλο Ελλάδας: Απέκλεισε τη Ξάνθη ο Ηρακλής, πρόκριση για ΟΦΗ

31/10/2013 20:06
Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Ηρακλής ο οποίος ήρθε ισόπαλος 2-2 στην έδρα της Ξάνθης και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 1-0 στο πρώτο ματς εξασφάλισε το «εισιτήριο» της επόμενης φάσης. Πρόκριση και για ΟΦΗ.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Ξάνθη στο πρώτο μέρος, ο Ηρακλής «ξύπνησε» στην επανάληψη και ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους «16».

Η Ξάνθη με γκολ του Μάνταλου στο 30’ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ ο ίδιος τρία λεπτά μετά έκανε το 2-0. Ωστόσο ο Γηραιός μπήκε αποφασισμένος στην επανάληψη, μειώνοντας στο 77’ με τον Σιατραβάνη, ενώ στο 90’ ο Πορτουλίδης «σφράγισε» την πρόκριση για την ομάδα της Football League.

Από την άλλη, το «εισιτήριο» πήρε και ο ΟΦΗ ο οποίος ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Καλλιθέα στην Κρήτη, ωστόσο πήρε την πρόκριση χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα στο «Ελ Πάσο».

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 8ο λεπτό με τον Παπάζογλου, ενώ στο 90' ο Φαγιέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δίκαια για ακυρωθέν γκολ του Πίκολο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον παίκτη της Καλλιθέας να καταλογίζεται (κακώς) σε θέση οφσάιντ.