21+

21+

Σαμπιονά: Γλίτωσε την ήττα στο 90+4’ η Παρί, επέστρεψε στην κορυφή η Μονακό

28/10/2013 01:09
Με γκολ του Ματουιντί στο 90+4’, η Παρί Σεν Ζερμέν απέφυγε την ήττα στην έδρα της Σεντ Ετιέν, με τον Γάλλο άσο να διαμορφώνει το τελικό 2-2, με αποτέλεσμα οι πρωτευουσιάνοι να αποκτήσουν ξανά συγκάτοικο στην κορυφή την Μονακό, που κέρδισε νωρίτερα με 2-1 την Λιόν.

Με γκολ των Καβάνι και Ματουιντί, η Παρί κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 απέναντι στη Σεντ Ετιέν και να φύγει με την ισοπαλία, 2-2 από την έδρα των «στεφανουά».Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Κουργκνέ (18’) και Χαμουμά (51’) και όλα έδειχναν πως θα έπαιρναν μια μεγάλη νίκη κόντρα στους πρωταθλητές.

Ωστόσο η αποβολή του Λεμόν στο 59’ με δεύτερη κίτρινη άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς η Παρί εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 68’ μείωσε το σκορ με τον Καβάνι.

Εν τέλει, στις καθυστερήσεις του ματς, ο Ματουιντί έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Ρουφιέ έχοντας μπροστά του τον Καβάνι, ξεγελάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το τελικό 2-2.

Νίκησε τη Λιόν η Μονακό

Η ισοπαλία της Παρί, επέτρεψε στην Μονακό να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 2-1 της Λιόν και πλέον ισοβαθμούν με τους «πρωτευουσιάνους» στην 1η θέση.

Το σκορ άνοιξε ο Ομπαντί στο 28’ με δυνατό σουτ, ενώ στο 36’ ο Φαλκάο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, φτάνοντας τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την Λιόν να βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει στο 62’ με τον Γκομίς για το τελικό 2-1, καθώς στη συνέχεια δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπορντό κέρδισε με 2-0 την Μονπελιέ και την προσπέρασε, «σκαρφαλώνοντας» στην 13η θέση.