21+

21+

Γιουρόπα Λιγκ: Νίκες για Βαλένθια, Φιορεντίνα, σοκ στο 90’ για ΑΠΟΕΛ και Σουόνσι

25/10/2013 00:26
Μεγάλη νίκη για τη Βαλένθια, η οποία κέρδισε με 5-1 την Σεντ Γκάλεν. Τρία στα τρία για Φιορεντίνα, Φρανκφούρτη, σοκ στις καθυστερήσεις για ΑΠΟΕΛ και Σουόνσι.

Ακόμα σκοράρει η Βαλένθια, η οποία διέλυσε με 5-1 την Σεντ Γκάλεν στο «Μεστάγια» και μείωσε τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Σουόνσι.

Οι «νυχτερίδες» πάτησαν γκάζι για 33 λεπτά και πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Αλκασέρ (12’), Καρτάμπια (21’, 30’), Κόστα (33’), με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» από νωρίς τη νίκη. Ο Κανάλες στο 71’ έκανε το 4-0, ενώ ο Νατέρ μείωσε στο φινάλε για το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι, η Σουόνσι προηγήθηκε της Κούμπαν με γκολ του Μίτσου στο 68’, ωστόσο ο Τζιμπρίλ Σισέ με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις, ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο «Λίμπερτι».

Σοκ στο 90’ για ΑΠΟΕΛ, στην κορυφή η Φρανφκούρτη

Με γκολ του Ενρίκε στο 90’, η Μπορντό επικράτησε με 2-1 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στην Γαλλία, με αποτέλεσμα τα πράγματα να είναι πλέον δύσκολα όσον αφορά την πρόκριση για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Η κυπριακή ομάδα δέχθηκε το γκολ στο 24’ από τον Σανέ, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45’ με τον Γκονσάλβες.

Μάλιστα ο Αλωνεύτης στη συνέχεια είχε δοκάρι για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία στο φινάλε «λύγισε», με τον Ενρίκε να κάνει το 2-1 με κεφαλιά, λυτρώνοντας τους Γάλλους.

Από την άλλη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με γκολ των Κάντλες και Μέιρ, επικράτησε με 2-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Γερμανία, έκανε το 3x3 και διατηρήθηκε στην κορυφή με διαφορά 5 βαθμών από τους Ισραηλινούς.

Τρία στα τρία η Φιορεντίνα, «διπλό» στην Πορτογαλία για Ντίπρο

Αγκαλιά με την πρόκριση στους «32» βρίσκεται η Φιορεντίνα η οποία κέρδισε με 3-0 την Παντούρι και έκανε το 3x3 στον όμιλο.

Οι «βιόλα» δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην αντίπαλο τους και επικράτησαν εύκολα, με τον Χοακίν να ανοίγει το σκορ στο 26’, ενώ ο Μάτος στο 34’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Εν τέλει ο Κοαδράδο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 69ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ντίπρο με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (83’ Ροτάν, 86’ Κονοπλιάνκα) κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα και πέρασε στην δεύτερη θέση με 3 βαθμούς.

Έχασε έδαφος η Αϊντχόβεν, στην κορυφή η Ρούμπιν

Ισόπαλη 0-0 στην έδρα της ουραγού Ντιναμό Ζάγκρεμπ ήρθε η Αϊντχόβεν η οποία έφτασε μόλις τους 4 βαθμούς και έχει χάσει έδαφος για την μάχη της πρώτης θέσης.

Και αυτό διότι η Λουντογκόρετς συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς πέρασε και από την έδρα της Τσερνομόρετς με 1-0 και έφτασε τους 9 βαθμούς.

Από την άλλη, στην κορυφή του 4ου ομίλου πέρασε η Ρούμπιν Καζάν, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Γούιγκαν. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μάριμπορ έκανε την έκπληξη καθώς πέρασε με 3-1 από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ και την «βύθισε» στον πάτο της βαθμολογίας.

Τέλος, η Σάλτσμπουργκ έκανε το τρία στα τρία επικρατώντας με 2-1 της Σταντάρ Λιέγης, ενώ η Έσμπιεργκ πήρε «διπλό» με το ίδιο σκορ στην έδρα της Έλφσμποργκ.